Databázy padlých vojakov

Prvá svetová vojna
Prvá svetová vojna
Ak máte pocit, že niekto z vašich predkov mohol zahynúť v prvej či druhej svetovej vojne, môžete si túto domnienku potvrdiť v niektorej z dostupných databáz. K dispozícii sú dve voľne dostupné databázy, ktoré obsahujú zoznamy padlých vojakov. Na vyhľadávanie stačí trafiť priezvisko, čo by pri pátraní po predkoch nemal byť problém:)
German War Memorial Website – napriek názvu by ste v databáze mali nájsť aj vojakov Rakúskej armády. Na stránke tvrdia, že databáza zachytáva padlých nemeckých a rakúskych vojakov v rôznych vojnách – hľadanie preto nie je obmedzené na vojnové konflikty dvadsiateho storočia. A keďže Slovensko bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska, je možné, že tam nájdete niekoho zo svojich predkov.

druhasvetova.sk – databáza slovenských vojakov padlých v rokoch 1939-1945 sa nachádza na stránkach internetového občasníka občianskeho združenia Historia nostra, ktorý je venovaný dejinám Slovenska v rokoch 1918 až 1945.

Viete o podobnej databáze padlých? Podeľte sa o svoje poznatky v komentároch!

52 thoughts on “Databázy padlých vojakov

  • 12. novembra 2010 at 13:48
    Permalink

    Možno by Vás zaujímalo (ak to ešte neviete), že boli zverejnené (Vojenský historický ústav – knihovna) listiny strát zo Svetovej vojny tak ako ich vydávalo ministerstvo vojny vo Viedni počas vojny v elektronickej podobe na stránke:

    http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPeriodical.do?id=23834&it=0

    Treba kliknúť na príslušný rok (dole) a pokúsiť sa nájsť príslušné obdobie. A pripraviť sa nato, že niekoho tam nájsť je prakticky nemožné 🙁
    Mená sú síce usporiadané abecedne, zvlášť oficierov a zvlášť mančaftu, ale jednotlivé vydania na seba nenadväzujú, teda každé začína od A. Len v roku 1914 ich bolo vydaných 89. Navyše je to nový typ súboru, nie pdf ale djvu. Treba si nainštalovať prehliadač týchto súborov. Ďalej pri skenovaní nepoužili rozpoznávanie textu (OCR), takže sa ani nedá v danej listine spustiť vyhľadávanie (ani keď to prerobíte na pdf). Keby to tak niekto dokázal prehnať programom na rozpoznávanie textu a urobil by z toho pdf s vyhľadávaním. To by snáď bolo o niečom inom, ale takto … 🙁

    Reply
  • 18. januára 2011 at 23:09
    Permalink

    Zdravím a podotýkám, že k Seznamům ztrát jsou na portálu Kramerius uveřejněny také průběžné jmenné rejstříky: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPeriodical.do?id=23840&it=1
    OCR bylo provedeno, ale z důvodu pokročilé degradace papíru a nekvalitnímu válečnému tisku nelze od výsledků vyhledávání očekávat zcela přesné výsledky.
    Záchranu a zpřístupnění tohoto titulu považuji za nesporný úspěch a věřím, že se stane základem pro tvorbu sofistikované databáze.

    Reply
    • 8. septembra 2019 at 17:33
      Permalink

      Môj strýko padol v 2.svetovej vojne! Volal sa IMRICH MURÁR. ZO SLOVENSKA.Žiadne správy o ňom neprišli! Nevieme kde padol! Dá sa to zistiť?

      Reply
      • 29. októbra 2019 at 0:26
        Permalink

        Aj nas pradedko Mihalko z N.Nemeckeho zomrel vraj na tyfus na fronte ale oficialna sprava nedosla…

        Reply
  • 20. januára 2011 at 2:49
    Permalink

    To je velmi dobra sprava. Uz som ani nedufala, ze sa dozvieme nieco o dedkovi, ktory ako prislusnik RUA padol na vychodnom fronte 03/1915. Len bohuzial sa mi nedari „kramerius“ – mena padlych vojakov otvorit. Dedko sa volal Martin Furstenzeller. Pomoze mi niekto?

    Reply
  • 20. januára 2011 at 9:50
    Permalink

    Áno, je to úžasné, že sa po toľkých rokoch objavili aspoň tieto zoznamy. Veľká vďaka patrím všetkým, ktorí sa o to pričinili. Ospravedlňujem sa, to OCR tam predsa len funguje (ako-tak). To užívateľské rozhranie je (aspoň pre mňa) veľmi nepohodlné. Treba sa nainštalovať prehliadač DJVU súborov, je tam linka dole, odkiaľ sa dá stiahnuť.

    Vždy asi 10 zoznamov strát potom vyšlo abecedne usporiadaných. Pozrite linku.

    http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPeriodical.do?id=23840&it=0

    Je to rýchlejšie. Treba si nájsť príslušné meno (ak poznáte aspoň orientačne dátum straty) a pri ňom je číslo zoznamu strát (Linka v 1. príspevku) a podľa čísla zasa vyhľadať čo sa s ním stalo.

    Ako píšem vyššie, robí sa s tým dosť kostrbato. Ale ide to. Nebuďte prekvapení, ak sa meno objaví v zozname aj po 3
    mesiacoch od straty.

    Reply
  • 20. januára 2011 at 11:36
    Permalink

    Ešte si dovolím jednu poznámku k zoznamom zajatých.
    Niesu úplné – a otázkou je aj to, či obsahujú mená prebehlíkov – myslím že nie.

    Reply
  • 20. januára 2011 at 20:27
    Permalink

    Možno to nie je jasné, hovorím o prvej svetovej vojne. Tí zajatci z vášho zoznamu, určite nie sú všetci. Veď sa tam aj píše, že boli zajatí pri dobytí pevnosti Premysl. A to bola len jedna, síce veľká, ale len epizóda v 1. SV. Mimochodom aj v zoznamoch strát spomínaných vyššie sú aj zajatci, samozrejme padlí a nezvestní. Ten link na abecedný zoznam už zverejnil Tomáš, pardon za spam.

    Reply
  • 4. februára 2011 at 19:49
    Permalink

    Uz treti den patram po dedkovi, ktory padol v 1.sv. vojne. Prehliadac djvu mi umoznil vidiet stovky mien padlych vojakov. Nepozera sa to lahko. Dedkovo meno som nasla , ale len priezvisko. Krstne meno je tam ine. Za cely rok 1915 padol , podla zoznamu len jeden vojak RUA s priezviskom Furstenceller.
    Dedko sa volal Martin, vtedy Marton a tam je napisany Antal.
    Mohli sa pomylit? Mate taku skusenost?
    Ziadat o pomoc pri hladani dedka, ako som teraz zistila bolo z mojej strany trochu naivne, lebo je s tym vela roboty.

    Reply
    • 28. novembra 2022 at 22:00
      Permalink

      Hľadám hrob môjho strýka, ktorý zomrel v Košiciach počas 2. svetovej vojny potrebujem pomoc prosím kontaktujte ma dentarama7079@gmail.com

      Volal sa Mikołaj Ossowski

      Reply
  • 5. februára 2011 at 19:09
    Permalink

    Milá Ludmila, poznám ľudí, ktorí pátrajú viac než 3 roky. Skúste zadávať do vyhľadávača len časť priezviska, časť vtedajšieho mena rodnej obce, číslo jednotky, regiónu, … Preklepy sú bežné.

    Reply
  • 5. februára 2011 at 19:18
    Permalink

    Ale taká veľká zámena ANTAL a MÁRTON, asi nebude pravdepodobná. Porovnajte si tam uvedené ďalšie údaje (ak tam sú).

    Hľadal som meno Mesiar Ján, po starom Meszjar János a našiel som Mesziák Johann. Ale sedí vtedajšie meno obce, tak snáď je to on. Johann-a sme určite v dedine nemali.

    Reply
  • 5. februára 2011 at 20:05
    Permalink

    To som tri dni hladala v Databaze … Ale v skutocnosti patram po nom mozno to bubu tiez tri roky. Pisala som do Pesti, Viedne a Prahy. Nula bodov, ako by sa pod zem prepadol. On sa v skutocnosti vraj utopil v mocarisku , kde ich nahnali Rusi.Na pomniku padlych v dedine , kde sa prizenil , je pri jeho mene napisane III/1915. Tak prehladavam zoznam padlych 1915.
    Kde do vyhladavaca mam napisat jeho meno a atd.?

    Reply
  • 5. februára 2011 at 20:40
    Permalink

    ad Ludmila:
    Na stranke systemu Kramerius zadavajte prvu cast priezviska. Ale nejde len o preklepy. To, ze dotycny nie je uvedeny v zoznamoch strat, vykazoch padlych, este neznamena, ze nepadol. Nemozete to brat ako uplne spolahlivy zdroj – koniec-koncov, samotny vydavatel na to upozornuje hned v uvode kazdeho vydania.
    ad Branislav: Johann je predsa Jan, resp. Janos. Zalezi od toho, kto tie udaje zadaval. Hoci bolo RU, nase priezvisko sa pisalo madarsky so „sz“, nasiel som svojho predka iba so „s“. Okrem toho som ho nasiel aj tak az pri hladani podla rodnej obce (aj to v niekolkych variantach)
    Pre oboch:
    System Kramerius nie je uplbe spolahlivy v hladani. Teda spolahlivy by mozno bol, ale zalezi na zdrojoch, ktore prehladava – na kvalite tlace, resp. skenu. Velakrat som si vsimol bludy vo vysledkoch vyhladavania oproti skutocnosti.

    Reply
  • 5. februára 2011 at 21:24
    Permalink

    Dobry vecer, vdaka, ze ste ma zatiahli do hladania, o ktorom som si myslela, ze sa ma netyka…a co cert nechcel, cosi som tam nasla…a neviem co…pretoze tie skratky mi hovoria pramalo (ako vsetko, co sa tyka vojakov a bojov) tak ak mozem poprosit, pre zaciatok: budem vdacna, ak sa najde niekto, kto mi prezradi,co to je ResSpit (predpokladam, ze Spit je Spital, co je Res netusim),Inft= pesiak?, Zngsf=? a budem sa tesit, ked si budete vymienat dalsie informacie…ze sa aj na mna nieco nalepi… 😉

    Reply
  • 5. februára 2011 at 21:31
    Permalink

    Dobry vecer pani Wera;-)
    Vsetky skratky su uvedene na zaciatku kazdeho vykazu. Ak mate problem sa ku nemu prepracovat, tak pre zaciatok: res – reserve /reservespital/, inft – spravne, infanterier – pesiak,Zngsf – to ste asi zle precitali, asi ide o Zugsf – Zugsfuhrer – rusnovodic

    Keby nieco, kludne ma kontaktujte na email;-)

    Reply
  • 5. februára 2011 at 21:41
    Permalink

    Tešme sa, že máme aspoň niečo. Snáď to ešte niekto spracuje do lepšej podoby, prípadne sa zoznamy doplnia o digitálnu a prehľadávateľnú podobu vojenských matrík z Viedne, Budapešti, Prahy, Bratislavy, … ale to je hudba budúcnosti.

    Ludmile:
    Asi je viac možností ako vyhľadávať v zoznamoch, mne sa najlepšie hľadá cez Advanced Search
    http://kramerius.nkp.cz/kramerius/ShowAdvancedSearch.do?searchType=periodical

    do poľa „Main title“ napíšem Verlustliste ausgegeben am – názov diela
    do poľa „Fulltext“ napíšem reťazec znakov, ktorý chcem nájsť

    a už len dúfam, že niečo vyhodí. Skúšal som zadať meno Furstenceller, ale nenašlo mi nič. Možno sú tam niekde prehlásky, je napísané inak, s preklepom, ťažko povedať, alebo je to v nečitateľnom tvare, alebo tam vôbec nie je. Už mi pomohlo, keď som vynechal dĺžeň, zvolil inú podobu mena …

    Reply
  • 5. februára 2011 at 22:00
    Permalink

    Dobry vecer, pan Duros, vdaka za odpoved. To som len tak skusala a to prekvapenie, ze mi cosi aj vyhodilo /spravy o nemocnych a ranenych/… mam nad cim rozmyslat…vratim sa k tomu koncom buduceho tyzdna, lebo v pondelok a utorok som v archive v trencine…dufam, ze najdem nieco zaujimave…k tym vojakom sa urcite vratim a potom si dovolim ozvat sa vam…keby ste potrebovali nieco z trencianskeho archivu, napiste, pripadne zavolajte… peknu nedelu vam zelam 😉

    Reply
  • 5. februára 2011 at 22:02
    Permalink

    Ludmile:
    Skúsili ste sa obrátiť na náš Vojenský historický ústav, resp. archív. Aj tu majú vojenské matriky „našich“ útvarov. Ak viete voj. jednotku, dobovú podobu mena, … Mne našli veci o ktorých som ani nevedel, že existujú. No príliš veľa detailov neočakávajte.

    Reply
  • 5. februára 2011 at 22:30
    Permalink

    Dakujem velmi pekne za odpovede. Budem skusat a napisem , ako to dopadlo. Bola som osobne na Trnavke vo VHU , kolega sa informoval v Trnave a ako som spominala aj vo Viedni, Pesti a Prahe, Z Viedne odpisali, ze ak poslem 30E pozru este raz , ale za kladny vysledok nerucia .
    Ja chcem len zistit , kde je dedko pochovany, resp. kde padol. Na www. polegli… sa take meno nenachadza. Pan Lopata z Polska ho hladal tiez, len chcel vediet vojensku jednotku. Furstenceller sa pise s dvojbodkami na u. Ja to z tohoto mojha PC neviem napisat.

    Reply
  • 5. februára 2011 at 22:39
    Permalink

    Nižšie hodnosti sú:
    * Fähnrich (Fähnr.)- Práporčík. Hodnosť dôstojníckeho čakateľa. Mohol veliť čate,
    * Ofiziersstellvertreter – Dôstojnícky zástupca. Mohol veliť čate v boji,
    * Feldwebel (Feldw.) – Šikovateľ. Velí družstvu, asistuje dôstojníkovi. V jazdectve Wachmeister (Wachm.), u myslivcov Oberjäger (Oberjäg.), v delostrelectve Feuerwerker,
    * Zugsführer (Zugsf.) – Čatár. Hodnosť veliteľa družstva,
    * Korporal (Korp.) – Desiatnik. V delostrelectve Geschütz-Vormeister, u myslivcov Unterjäger (Unterjäg.),
    * Gefreiter (Gefr.) – Slobodník. V jazdectve a u myslivcov Patrouillenführer (Patrf.), v delostrelectve Oberkanonier,
    * Infanterist (Inft.) – Pešiak. V delostrelectve Kanonier (Kan.), u myslivcov Jäger (Jäg.).

    Reply
  • 6. februára 2011 at 18:02
    Permalink

    Hehe, to sa mi zadarilo, s tym rusnovodicom;-) Ale ked ja som tak zatazeny na tu streku a akonahle vidim „Zug“, hned som tam:-))) Ale v hodnostiach RU sa fakt nevyznam. Este aj infanteristu som zle prepisal, hoci aspon toho viem:-)))

    Reply
  • 6. februára 2011 at 19:09
    Permalink

    Vysledok mojho vcerajsieho snazenia , opat O. Stovky mien a ani jeden Martin Furstenceller. Bol zaradeny do 14. honv. pesieho pluku – HIR 14, ten zacleneny do 74. honv. pesej brigady, 37. honv. pesej divizie / Kosickej/ a bojoval v ramci V. zboru / Bratislavsky/, ktory bol zacleneny do I. armady gen. Dankla. To mi poradil pan Anton Hrnko. Dedko bol len obycajny vojak -Infanterist.
    Keby som mala knihu : Vojenske dejiny Slovenska III. – struktura armady RU a Honvedstva , vedela by som vsetky horeuvedene vojenske jednotky spravne pomenovat.

    Reply
  • 7. februára 2011 at 9:09
    Permalink

    Pani Ludmila, aj ja sa zaujímam o 14. HIR. V Bratislave mi našli niekoľko záznamov o „mojich“ vojakoch. Majú tam honvédske matriky. Majú ich aj v Budapešti. Zájdite tam osobne a poraďte sa tam s pracovníkmi. Zoberte, čo máte relevantné, listiny, … . Niekde bude nejaká mýlka. Ja som dlho hľadal 16. HIR (BB) a 25.IR (LC), ale nenašiel som nikoho. Zistil som, že sme ležali na hranici obvodov a v skutočnosti sme patrili do (podľa mňa) menej pravdepodobnejšej možnosti 14. HIR (Nitra) a 26. IR (Ostrihom). Hoci 3 km od nás mal kasárne 2. prápor 16.HIR. Tam som ich už niekoľkých našiel. Možno je mýlka v mene obce (sťahovanie), v písaní mena, … treba to od začiatku preveriť.

    Reply
  • 7. februára 2011 at 9:53
    Permalink

    Konkrétne dislokácie bohužiaľ nenájdete ani v zmienených Vojenských históriách Slovenska, len okrajovo. Aj v „biblii svetovej vojny“ Österreich-Ungarns letzter Krieg (http://www.mlorenz.at/literatur.htm) sa dajú nájsť dislokácie len po divíziách. Už dávno volám po vypracovaní kroník plukov. Síce 16.HIR má kroniku žiaľ v maď. jazyku (Deseo Lajos), ale o ostatných plukoch neviem. Našiel som nasledovné heslovité „dislokácie“ na maď. stránkach:
    14. Honvédsky peší pluk vo Veľkej vojne:
    1914 Halič: Andrzow Lublin Ivangorod,
    1915 Karpaty: Siedlanka Piskorowice Stare Wolhynia,
    1916 Luck Zaturci Tölgyes,
    1917 Ojtoz,
    1918 Talianský a francúzsky front.

    Reply
  • 7. februára 2011 at 18:27
    Permalink

    Dakujem Vam za vsetky horeuvedene informacie. Osobne som bola v Bratislave na Trnavke vo VHU a tamojsi pracovnici , mi doporucili napisat do Viedne atd. Ani sa nezmienili o tom , zeby mali nejake pisomnosti o RU armade. Z VHU Budapesti odpovedali, ze maju len mena dostojnikov a vyznamenanych, ostatne bolo znicene pocas II. svetovej vojny. Len ma upozornili na 14. honv.pesi pluk, ked som napisala meno dediny , kde sa dedko narodil – Pograny a odklial narukoval – Merasitz, vsetko dediny pri Nitre. Na nahrobnom kameni ma babka napisane Anna Celler, Martinova.

    Reply
  • 7. februára 2011 at 19:19
    Permalink

    Z pražského vojenského archívu mi odpísali: „… VHA Bratislava disponuje vojenskými matrikami delimitovanými z VÚA Praha, ve kterých bude možné tyto padlé podle toho, ve kterém pluku působili, vyhledat.“ Nenechajte sa odbiť. Vo vojenskej matrike tam veľa nebude uvedené, ale aspoň zmienka by tam byť mala.

    Reply
  • 7. februára 2011 at 20:08
    Permalink

    Môj pradedo tiež padol v 1. svetovej vojne. Tradovalo sa, že bol najskôr zranený, ležal vo vojenskom lazarete, a keď zomrel pochovali ho vo Viedni. Jeho syn – narodil sa niekoľko mesiacov po otcovej smrti- údajne jeho hrob vo Viedni v šesťdesiatych rokoch našiel. Ja som sa tam vybral v roku 1992. Na informáciách podzemnej dráhy som sa pýtal, kde vo Viedni je cintorín z 1.svetovej. Nevedeli. Pozrel som na obrovskú mapu Viedne, ktorú tam mali, a spomedzi množstva viedenských cintorínov som vybral ten najväčší- Zentralfriedhof. A hrob sme našli. Ale to je vlastne všetko, čo o pradedovi a jeho vojenskej kariére viem. Nepoznám jednotku, miesto kde bojoval a ani presný dátum úmrtia. Aj keď priznám, že príliš som zatiaľ po tom nepátral.

    Reply
  • 7. februára 2011 at 22:00
    Permalink

    Tak to maju roboty v VHU vyse hlavy. Len aby tamojsi sefovia mali
    zaujem a dostatok personalu na spracovie uvedenych dokladov. Pomaly bude 100 rokov od vypuknutia I. svetovej vojny a rodiny nevedia najst ani zmienku o ich padlych . V pocitacovej ere.
    Pre mekyho – mate stastie , ze viete , kde je pradedo pochovany. Ja patram po hrobe. Dedkova kratka vojenska kariera obycajneho pesiaka ma az tak velmi nezaujima.
    Odkaz pre vsetkych – pytajte sa rodicov, starych rodicov, pytajte. Viem to podla seba .Nikoho z nasej rodiny ani nenapadlo opytat sa tych co sa vratili z fronty na dedka. A niektori zili este dlho a pamatali si vojnu. Vdova po dedkovi babka zomrela na tyfus ako 27 – rocna a sirote, mojej mame nemal kto poradit.

    Reply
  • 9. júna 2011 at 15:12
    Permalink

    Nedávno som sa vrátil z VHA v Bratislave. Hľadal som 26. IR (spol. armády) a 14. HIR (honvédsky). Z 26-teho sú dobre písané obrovské knihy zosnulých (Sterb-Register), pravdepodobne aj pre ostatné cisárske pluky, tento pluk mal asi 15 zväzkov. V každej knihe na konci je abecedný register s priezviskom, menom a číslom strany v knihe. Sú tam záznamy ešte z pred roku 1914, celá vojna aj dodatočné záznamy z obdobia ČSR. Je tam uvedený (ako-kde) dátum, miesto umrtia, dôvod, miesto pochovania, vierovyznanie, dátum narodenia, … dosť údajov. Žiaľ nie všade sú aj skutočne zapísané.
    Honvédske matriky sú v „dezolátnom stave“. Sú v nich zápisy až po vojne asi od roku 1919 a nasl. za ČSR, väčšinou len zápisy z rozhodnutia súdu o vyhlásení nezvestného vojaka za mŕtveho. Problém je aj ten, že sa nepísali po plukoch, ale spoločne pre všetky honvédske pluky, dokonca aj s husármi atp. všetci „uhorskí honvédsky vojaci“ spolu. Hrozne zle sa prezerajú, ale nie je ich veľa, len asi 10 zväzkov.
    P.S.: Odporúčam si zobrať tenké (chirurgické) rukavice,lebo Vám ostrý a tvrdý papier doreže roky a samozrejme sa zašpiníte a vyhradiť si asi 2x toľko času, ako ste si pôvodne predsavzali.

    Reply
  • 9. júna 2011 at 15:42
    Permalink

    Vdaka za informacie. Nahlasil ste sa do archivu v predstihu?
    T.j. Objednal?

    Reply
  • 13. júla 2011 at 21:08
    Permalink

    14.HIR (honvédsky) bojoval (kon. Marca – Apríl – zač. Mája)
    na Slovensku v priestore Zboj(Stinka) a ďalej Stužica(Ukrajina).
    U obci Ulič na vojenskom cintoríne sú aj vojaci 14.HIR.
    V obci bola v roku 1915 poľná nemocnica.

    Reply
  • 18. júla 2011 at 21:35
    Permalink

    K VHA: Žiadosť do bádateľne VHA je možné zaslať elektronickou poštou na vha@vhu.sk, alebo požiadať o informácie telefonicky na čísle 00 421 2 48 20 77 20; 0960 319 020. Viac na http://www.vhu.sk/index.php?ID=18.
    K Dundee: Je z toho cintorína nejaká prístupná databáza? Na jar 1915 14.HIR bol v V. zbore, 37. HID a v 2. armáde.

    Reply
  • 18. júla 2011 at 21:48
    Permalink

    Na stránke Veľká vojna a územie Slovenska na http://www.velka.vojna.szm.com sme zozbierali všetky (nám) známe on-line databázy vojakov a pokúšame sa poskytnúť návod ako nájsť informácie o svojich predkoch stratených vo Veľkej vojne.

    Reply
  • 19. júla 2011 at 20:51
    Permalink

    Plánik cintorína (Ulič) a viac je na
    http://forum.valka.cz/viewtopi…..h/t/102738
    Na http://www.valka.cz je aj viac o bojoch v danej oblasti.
    Frontoá línia 20.4.1915 išla Veľka Poľana-Kučalata-M.Bukovec–V.Bukovec-Zboj-Stinka-Čeremcha-Užok.
    V úseku bola 2.armáda.
    Na ľavo od Zboja bol XVIII(Ziegler) zbor a v pravo V(Puhalo) zbor.Medzi nimi bola 27 ID.
    Vojenské cintoríny sú všade okolo aj na Ukrajine (lebo vedie tadiaľ Šengen.Hranica).
    O vojenských cintorínoch z tej doby viac na KVH Beskydy.

    Reply
  • 28. marca 2020 at 0:02
    Permalink

    Môj pra pradedo sa nevrátil z frontu 1. svetovej vojny. Volal sa Fedorko, krstné meno nepoznám. Pochádzal z obce Šmigovec, okres Snina. Kto mi pomôže nájsť info o ňom?? Ďakujem

    Reply
  • 29. marca 2020 at 16:54
    Permalink

    Prajem dobrý deň, mala by som veľkú prosbu…. Prehladam všetky vyššie uvedené databázy a nedarí sa mi nič nájsť… Môj pradedo a praradedo boli na frontoch… Prapradedo Juraj Hruz mal zomrieť 14 dní po fronte ako 96-rocny…A pradedo Imrich Hruz nar. 21.10.1892 mal byť zaujatý rusmi… Cca 3 roky… Neviem sa dopátrať k žiadnym informáciám… Ani kde by mal byť zajaty a prečo… Budem veľmi vďačná za každú pomoc…

    Reply
  • 27. augusta 2020 at 23:29
    Permalink

    ahoj,moj dedo padol v 1 svetovej vojne .kopal zakopy .mal by byt pochoavny v ziline na boriku .neviem sa ku nicomu dopatrat,rok narodenia neviem .meno je peter macanga byval v neslusi .

    Reply
    • 15. novembra 2020 at 23:33
      Permalink

      Zistila som pár informácií. Zomrel podľa všetkého 1944. Takže ak dobre počítam v druhej svetovej

      Reply
  • 17. marca 2021 at 14:41
    Permalink

    Dobrý deň, viete mi poradiť: hľadám svojho deda, ktorý padol v 2.sv. vojne, narukoval ako 38 ročný v rokoch 1942-1944. Bol pôvodom Rusín z obce Zboj. Skončil pravdepodobne v spojeneckej armáde v Maďarsku, lebo bol raz doma a mal oblečenú maďarskú uniformu (to si ešte pamätá otec). Dedo sa z vojny nikdy nevrátil, ani jeho rodine, nikdy neoznámili kde padol. Hľadám len jeho hrob, miesto kde je pochovaný.
    Volal sa Juraj Lancoš (v rod.liste zápis Lanczos) nar. 9.2.1904, Zboj. Ďakujem za každé info.

    Reply
  • 1. decembra 2021 at 11:11
    Permalink

    Dobry den, viete mi poradiť: hladam svojho pradeda, ktory padol v prvej svetovej vojne. Volal sa Štefan Toráč a viem, ze zomrel na zaciatku aprila 1915 a pochadzal z Klacian pri Hlohovci. Velmi rada by som vedela kde zomrel a kde je pochovaný.

    Reply
  • 28. decembra 2021 at 1:13
    Permalink

    Dobrý den. Hladam informácie o mojom príbuznom. Volal sa Jozef Polkoráb narodený 7.1.1918 a zomrel pri boji SNP 31.8.1944 v Matejovciach

    Reply
  • 25. októbra 2024 at 18:35
    Permalink

    Dobrý deň,kde by som mala vyhĺadať padlého vojaka ,môjho uja v drohej svetovej vojne,dakujem

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *