Online zálohovanie dát: Mozy
Len nedávno som písal o tom, ako dôležité je zálohovanie. Na odporúčanie jedného z čitateľov som vyskúšal program Mozy vo verzii MozyHome. K dispozícii je možnosť zadarmo zálohovať 2 GB dát, čo väčšine bežných užívateľov stačí – naríklad na bezpečné uloženie zozbieraných genealogických dát.
Pri hľadaní vhodného riešenia na zálohovanie som prezrel množstvo služieb. Do pomyselného ringu o online zálohovací program tak okrem Mozy vstúpili aj Xdrive, Adrive, DriveHQ či online úložisko dát od Microsoftu s názvom SkyDrive. Niektoré ponúkali podstatne väčší priestor (dokonca až 50 GB dát), často však šlo o „testovaciu prevádzku“. Priznám sa, že v takom prípade ponúknutým riešeniam veľmi neverím. Jedna vec je na takomto serveri uložiť relatívne bezcenné dáta, iná vec je zálohovať ťažko získané údaje a v kritickom prípade zistiť, že „beta prevádzka“ bola ukončená a firma skončila, prípadne z nejakého dôvodu nie je možné dáta obnoviť. Mozy je na trhu už pár rokov a v podstate som na internete nenatrafil na negatívne ohlasy na jej služby.
Keďže som človek zábudlivý, je skvelé, že zálohovanie za mňa zvláda automaticky malý program, ktorý beží na pozadí. Môžem sa tak pokojne venovať práci a na samotné zálohovanie dát nemusím veľmi myslieť – program Mozy to zvládne za mňa. Klientská aplikácia sama automaticky zbiera, komprimuje a šifruje mnou určené dáta a následne ich odošle na server Mozy, kde sú bezpečne uložené.
Zálohovací program s človekom komunikuje v anglickom jazyku, ale ako na priložených obrázkoch môžete vidieť, nie je to nič komplikované. Ak by ste predsa len mali otázky, pokojne sa pýtajte v komentároch pod článkom.
Aké sú vaše skúsenosti so zálohovaním dát? Používate špecializovaný program? Zálohujete len vrámci svojho počítača, prípadne na CD a DVD alebo uprednostňujete online riešenie pre zálohovanie dát?
Moje skusenosti so zalohovanim:
1. Data zalohujem sam, na iny HDD, ktory je ulozeny fyzicky mimo PC
2. Data zalohujem aj na DVD-RAM, tym padom mam 3x to iste
3. Blbosti a menej potrebne veci, pripadne software ktory potrebujem denno denne k praci zalohujem na ftp alebo rapidshare
4. Neverim aplikacii ktora sama zbiera udaje z mojho PC, komprimuje a mozno ich aj kryptuje a mozno ani nie, a posiela neviem kam a komu, kde su mozno bezpecne ulozene a mozno ani nie a ci sa k nim este niekedy dostanem… a mozno ani nie.
5. A to navyse zadarmo… alebo ani nie?
Iste, paranoja, ale neverim. Toto iste mi spravi lubovolny soft na medium, ktore mam doma na polici, staci schedule a je vymalovane. Thats my point of view.
Určite to ide. Odporúčam postup:
1. Kliknúť na https://mozy.com/?ref=7GS5DC
2. Následne: V hornom menu „Products“ vybrať „MozyHome“.
3. Zobrazí sa stránka, ktorá ma v strede sedy pas –> pravo je „Try it free“. Kliknite tam.
4. Zobrazí sa stránka, kde je v strede tlačidlo „MozyHome Try it free“.
5. Zobrazí sa stránka, kde už prebieha registrácia –> vyplňte a odošlite.
6. Stiahnute program, nainštalujte…
Prajem príjemné používanie 🙂
Marek: pri cene diskov sa mi javi kapacita 2GB free ak smiesna… radsej si kupim dva terabajtove disky, dam ich do raidu a nastavim zalohovanie trebars kazdu noc.
Ale to je kazdeho vec, samozrejme.
Ale iste. Ja mam externy disk v krabicke pripojeny cez USB. Toto vidim ako jednoduche riesenie pre ludi, ktori nechcu riesit dalsi HW a potrebuju zazalohovat par dokumentov (nevravim o 50 GB fotografii a 1 TB domaceho videa:)
Jozo, ta paranoja tu samozrejme je vzdy, lenze AK ty ukladas na rapidshare, AKY rozdiel je proti Mozy? Ziadny 🙂 Vlastne je, silne napadnutelny: rapidshare nie je zalohovacie medium a to, co tam ulozim mizne castejsie ako si myslis (po par rokoch hlasky typu – nikto si to nestiahol, my sme vam to vymazali). Bezpecnost na Rapide? Smiesna – ak si to nezabalis s dlhsim heslom, skoncil si. A pakovat to pred ulozenim – to je praca, ktora nieco trva. Ak to ma byt bezpecnejsie, tak nemozem pouzivat to iste heslo ani ho davat do skriptu….
Nesmie sa tvrdit, ze Mozy ma byt hlavny zalohovaci system. Je riesenim pre tych, ktori napr. NEMAJU moznost mat doma zalohovacie zariadenie na LAN, ktore funguje transparentne (netreba nic interaktivne kopirovat, balit a pod.).
Mozy je samozrejme taky prilepok, ktory nie je moc dobry na velke objemy dat. Skor by som povedal, ze je to „ulozisko“, kam sa mi transparentne zalohuju „drobnosti“.
Otazka dovery v cudzie servery a spiclovanie – vsetko je o charaktere zalohovanych dat, nic viac. Faktor komfortu zavazi VZDY v pripadoch ako:
priatelka pise diplomovku na notebooku a nemas cas jej kazdych desat minut pripominat, aby si davala na to pozor. Proste jej tam das mozy a nech sa to zalohuje. Laptop strati, utopi, omylom vymaze. Tam mas mozy a klud 🙂
Das rodicom pocitac a byvat desiatky km daleko, ako zabezpecis pravidelne zalohovanie drobnosti, ktore rodicia klepu do wordu a pod.? No mozy je vcelku ideal 🙂 a ked si tam fyzicky, tak tuknes na odzalohovanie na disk, co musis fyzicky pripojit.
Treba uvazovat tak, ze ista kategoria ludi na ukony „pripojit disk“, „skopirovat“, „napalit“ nema bunky – strategia zalohovania sa este ako tak DA vykuchtit aj laickou hlavou avsak mozu to robit nevhodne, nepouzitelne, nekomfortne – po case je to otravne, tak to prestanu robit.
Druha vec, ak chces riesit zasadu – jedna zo zaloh musi byt geograficky vzdialena – tak na domacom prostredi nemas vela moznosti – a musis nahrane media fyzicky prenasat kabelovym prenosom – napalit, do kabely, odniest 🙂 Paranoik si kupi nejaky NAS ale ten musi mat v tej istej budove…
Tvoj navod je dobry pre ludi, ktori tusia o com hovoris 🙂 takze si tak rychlo vymaluje par ludi 🙂
Takze v prvom rade si treba uvedomit, co zalohujem, aky to ma charakter a volit primerane prostriedky.
RONY: Ajajaaaaj, asi sme si nerozumeli. Este raz si precitaj moj prispevok kde a ako zalohujem a co mam na rapide… NEZALOHUJEM data na RAPIDSHARE, ale napr. freeware, ktory potrebujem obcas k praci u zakaznika… tj, nejake systemove toolsy, antiviry atd 😉 pretoze obcas mi je USB kluc na nic…
OK? Zalohujem vyhradne na hard disky ktore mam ulozene mimo PC a na DVD-RAM disky… a je mala pravdepodobnost, ze mi odidu dva disky naraz a k tomu dvd-ram. To aby sme sa rozumeli. O politike rapidu mi nemusis hovorit, viem aka to je sluzba, aj kedy ti co zmazu, ci pripadne ukradnu identitu… V podstate s tebou na 100% suhlasim. Akurat ze ty na malickosti pouzivas mozy, ja na malickosti rapid. V kazdom pripade, Marek sa pytal ako zalohujeme, tak som napisal moj pohlad na vec. Pre mna je to zbytocne, kedze zalohujem dost velke mnozstvo dat, presne tie ktore marek spominal… foto v rawoch, video v DV, rodinne aj ine… takze nejaky mozy pripadne rapid ozaj nehrozi, ci uz kvoli objemu dat alebo kvoli nizkej free kvote.
– „Tvoj navod je dobry pre ludi, ktori tusia o com hovoris 🙂 takze si tak rychlo vymaluje par lud“ ano, myslim ze Marek medzi nich patri 🙂
– „Takze v prvom rade si treba uvedomit, co zalohujem, aky to ma charakter a volit primerane prostriedky“ iste, o tom som aj ja pisal… ale marek sa pytal vseobecne na skusenosti so zalohovanim, nepytal sa konkretne.
Takze v podstate proti tvojmu vysvetleniu nemam absoluuutne nic 🙂
Marek: 50GB foto??? ved to je z jednej dovolenky :-))) *joke*
to si ma dost podhodnotil, len tak cvicne, skus pozriet kolko mas foto, ak teda rawy nechavas… ja nechavam rawy, hotove jpg a pre zakaznikov aj tiffy a to je iny zahul dat 🙂
(To by muselo byt referalov na mozy :-))
Podobný program je aj Dropbox, je rýchlejší ako Mozy.
Ak pozvete do Dropboxu ešte štyroch kamarátov, za každého dostanete extra 250MB, takže nakoniec možete mať zadarmo 3GB.
https://www.dropbox.com/
A jeho recenzia:
http://blog.synopsi.com/2008-07-27/dropbox-pohodlne-online-ulozisko-verzus-bezpecnost
Pekný deň Egon,
vďaka za zaujímavý postreh, pozriem sa na ten program.