Súpisy, urbáre a sčítania obyvateľstva ako genealogické zdroje
Okrem matričných zápisov sú ďalšími zdrojmi v genelogickom bádaní rôzne súpisy, urbáre a sčítania obyvateľstva.
Urbáre obsahovali súpis pozemkového majetku a povinností poddaných. Pozemky neboli vo vlastníctve poddaných, vlastnilo ich panstvo. Poddaní ich dlhodobo užívali, a to bez právneho nároku na ne, ale so záväzkom plniť si urbárske povinnosti za ne voči majiteľovi. Táto pôda sa nazýva aj urbárska (rustikál). Panská pôda, ktorú obrábal zemepán vo vlastnej réžii sa nazýva dominikál. Poznáme tri druhy urbárskeho majetku:
- Urbárske usadlosti – pozostávali z intravilánu (dvor, záhrada a záhumnie – vo výmere 1 jutra = 0,575 ha) a extravilánu. Extravilán tvorili pozemky – polia a lúky – výmera ktorých sa menila podľa bonity pôdy.
- Želiarsky majetok – pozostával len z intravilánu, prípadne menšieho extravilánu, ktorý nedosahoval minimálnu mieru extravilánu (1/8 sessie – usadlosti).
- Domkársky majetok – pozostával len z bytu a najnutnejších vedľajších stavenísk.
[adrotate banner=“7″]
Urbáre vznikali z iniciatívy majiteľov panstiev pre evidenciu platieb a dávok plynúcich im z poddanských usadlostí na ich panstve. Obvykle sa tvorili pri zmene majetkových pomerov. Povinnosti poddaných tvorili buď peňažné platby, naturálie alebo robota. Zatiaľ čo v stredoveku prevažovali naturálne dávky, v skoršom novoveku prevažovala skôr robota. Niektoré urbáre obsahujú len konkrétny výpočet povinností a dávok za celú obec, ďalšie obsahujú aj súpisy poddaných podľa jednotlivých obcí s uvedením povinných dávok. Jednotnosť pri zápisoch nebola stanovená (až do urbárskej regulácie Márie Terézie v r. 1767). Najstaršie urbáre na Slovensku pochádzajú z 15. storočia.
Ak sú v urbároch menné zoznamy, ide o hlavy rodín (otec, resp. najstarší syn). Nie je uvedený vek, či iné príbuzenské vzťahy, a preto nie je tento prameň veľmi dôveryhodný, najmä ak ide o viacnásobný výskyt priezviska v obci, ba dokonca aj rodného mena.
Ďalším nedostatkom urbára z pohľadu genealogických informácií môže byť to, že v ňom nemusia byť podchytení subinqulinus, čiže podželiari – ľudia, ktorí nevlastnili ani dom. Títo ľudia tak nemali žiadne urbárske povinnosti (ale dávali sa najímať na robotu u sedliakov, alebo zemepánov). Rovnako tak v urbároch nie sú zachytené usadlosti na kopaniciach, ktoré vytvorili poddaní obrobením dovtedy nevyužívanej a neskultivovanej pôdy. Kopanice však boli naďalej vlastníctvom zemepána.
Okrem pojmu urbár sa môžeme stretnúť aj s pojmami portálny súpis, daňový (dikálny) súpis, či súpis obyvateľstva.
Portálny súpis je odvodený od slova „porta“ – brána. Sčítavali sa brány, ktoré viedli z dvorov hospodárskych usadlostí na cestu. Domov v prípade porty teda mohlo byť niekoľko, rovnako tak usadlíkov. V prípade takéhoto súpisu bola daňovou jednotkou porta.
Daňový súpis – za vôbec prvý celouhorský súpis daňovníkov sa považuje súpis v r. 1715.
Súpisy obyvateľstva – konalo sa ich viacero, pričom do zrušenia nevoľníctva v r. 1848 boli väčšinou spojené so súpisom daňovníkov. V r. 1869 sa konalo prvé moderné sčítanie obyvateľstva. Zákon o sčítaní ľudu z 29.marca 1869 určil, že sčítanie sa bude vykonávať vždy k 31. decembru v rokoch končiacich nulou, a to (s výnimkou roku 1869) v roku 1880, 1890, 1900 a 1910.
Na základe tu uvedených zdrojov si môžeme vytvoriť obraz o hospodárskej a sociálnej situácii našich predkov a obohatiť tak „suché“ údaje z matrík.
V ďalších pokračovaniach sa budeme venovať niektorým dostupným zdrojom podrobnejšie.
Dobrý deň,
Chcel by som vás poprosiť,kde sa KONKRÉTNE nachádzajú
dokumenty o sčítaniach ľudu na našom území v minulosti. Či sú na našom území, alebo v Maďarsku? Obsahujú aj priezviská, alebo len čísla/počty obyvateľov?
Dobry den, dostupnosti tychto archivalii budu venovane najblizsie clanky, v ktorych bude aj nieco podrobnejsie. V rychlosti – urbare – podla prislusneho panstva je to individualne, kedy boli vydane, nachadzat by sa mali v tom statnom archive, ktory archivuje dokumenty prislusnych byvalych stolic. Tereziansky urbar je dostupny takmer pre kazdu obec, supis z r. 1715 je dostupny on-line ako elektronicky dokument Madarskeho statneho archivu, r. 1828 – sfilmovane, su v archivoch na Slovensku, bud v statnych, alebo v SNA, r. 1869 je sfilmovany, pristupny podla prislusnosti statneho archivu – ale tu sa nezachovali vsetky zupy. Vsetky Supisy obsahuju aj priezviska, urbare nemusia, tereziansky obsahuje. V akom cleneni a ako, bude v nasledujucich clankoch.
To DUROS:
Ďakujem za info. Ak budú ďalšie články, mohlo by sa uviesť, v ktorých konkrétne rokoch boli vydané jednotlivé urbáre a pre ktoré oblasti/panstvá?
Nieco ano, nieco nie – blizsiu odpoved mate v emaili.
Dobrý deň! Môžem poprosiť o Emailovú adresu na tereziánsky urbár
1715
Ďakujem.
Dobry den pan Gasparek, tereziansky urbar je z rokov 1770 – 1774 a nie je dostupny on-line. Z r. 1715 je on-line dostupny supis danovnikov, o ktorom bude jeden z dalsich clankov s vysvetlenim ako postupovat na tejto stranke. Ak ale horite nedockavostou, nech sa paci: http://arcanum.hu/mol
Stanley1 sa 15. mája 2010 pýtal na to isté, čo zaujíma mňa, ale nedostal odpoveď. Teda ešte raz a inak. Kde sú uložené a či sú sprístupnené na internete alebo v archíve menné zoznamy obyvateľstva pri sčítaní ľudu z r. 1921 ale aj nasledujúce roky podľa obcí. Boli by dobrým podkladom pre zostavovanie rodokmeňa.
Ďakujem každému kto mi dá vyčerpávajúcu odpoveď a kontak na prípadnú konzultáciu.
na internete urcite nie, toto spada pod zive zaznamy…rok 1921… neviem, zda sa mi, ze som niekde citala, ze sa z toho moc nezachovalo ( ci vobec nieco)… sama mam skusenost so scitanim obyvatelstva z roku 1930… patri to pod Slovensky narodny archiv Bratislava, Drotarska 42, – 02 / 62801183 – Ústredňa
02 / 62801185 – Ústredňa
moje patranie sa tykalo Bratislavy a musela som vediet presnu adresu… ale tam vam urcite povedia viac…
Pan Dretsig, Stanley1 dostal odpoved v ten isty den, ako vidiet z nasledovnej komunikacie, dalsie sme konzultovali emailom, navyse islo o archivalie tykajuce sa obdobia Rakusko-Uhorska.
Na internete okrem supisu danovnikov Uhorska z r. 1715 sa najdu len ciastkove vysledky na stranke jewishgen.org, aj to len pokial ide o prislusnikov zidovskej konfesie v cenzoch z r. 1828 a 1869, vratane cenzu Zidov z r. 1848. Udajne ma nieco aj Janos Bogardi na svojich strankach, ale za poplatok. Inak nic.
P. wera ma pravdu, Vami spominane scitanie je nepristupne, len na poziadanie Vam vyhladaju data pribuznych. Inak je to uvedene aj v tabulke v tomto clanku: http://www.geni.sk/kde-hladat-supisy-z-cias-uhorska/
Ospravedlnujem sa za preklep v priezvisku, pan Dreisig;-)
Wera a Duros, ďakujem Vám za Vaše rýchle a presné informácie, prajem šťastné a veselé Vianoce a úspešný nový rok 2011.
dobry den,
chcem sa spytat, ci je niekde dostupny zoznam urbarskych obci na Slovensku, potrebovala by som hlavne zoznam urbariatov z oblasti Zapadných Tatier kvoli mojej bakalarskej praci,
dakujem vopred
Zrejme mate na mysli urbarske obce v dnesnom ponimani. Bohuzial, v tomto Vam nepomozem. V clanku, pod ktorym pisete, mate uvedene, akym urbarom sa venujeme.
Scitanie ludu (Census)
Su tu roky 1600, 1715, 1775, 1787, 1828, 1848, 1857, 1869, 1877,
1910, 1921, 1930.
Najkompletnejsi je z roku 1857 s cislom filmu 720178.
Ako ziskat informacie na dane roky? A kde su drzane? Censuse?
Chodte na Internet a vytukajte http://www.google.com kliknite na Search
(badaj).Dostanete okienko pre google, kde vytukate :
http://www.familysearch.org a dostanete :
FamilySearch.org-Free family history… kliknite na toto
a dostanete : Discover Your Family History a kliknete na
Library Catalog, kliknite na toto a dostanete :
Place search From
Kliknite na sipku a otvori sa Vam viac moznosti
a tu vyberiete „Subjects“ a vytukate : Census of
Slovakia. A dostanete Census (scitanie ludu a tak-
tiez Pozemky). Ja som klikla napr. na Vagyonosszu-
ras ( va madarcine) a dostala som hodne vela fil-
mov pre obce, mesta,okresy celeho Slovenska.
filmy su 622941-623196 623490-623522
623741-623771
Tieto su pre 1828 Census (scitanie ludu a Pozemky)
Inak, v buducnosti budu vsetky filmy zo Slovenska a Ceska na
komputry.Previedlo sa na komputer od Jan 2010-Dec 2010 okolo
180 milionov filmov zo sveta. Ale, ked som sa popytala na urcite
filmy, bolo mi povedane, ze ludia z Archivnictva su proti tomu,
co je velmi zle.A bez ich suhlasu nie je mozne to robit. Litomnerice su na Internete. Ak mate neaku otazku alebo potrebujete pomoc piste mi na stefanka13@q.com
Vela stastia.
Vazena pani Catherine, dakujeme za prispevok, ale myslim si, ze malokto zo Slovenska pojde do centra FHL vo Viedni, ci v Budapesti.
Tento serial sa venoval aj tomu, kde je mozne vsetky scitania a cnesusy najst na Slovensku: http://www.geni.sk/kde-hladat-supisy-z-cias-uhorska/
Pokial ide o digitalizaciu archivnych materialov na Slovensku, nemate celkom pravdu, ze su proti tomu ludia z archivnictva. Problem povodne zverejnenych matrik zo Slovenska bol v tom, ze boli zverejnene aj matriky z rokov 1907 – 1951, co bolo porusenim slovenskych zakonov o matrikach a o ochrane osobnych informacii. Po protestoch boli stiahnute z webu vsetky matriky (aj tie, ktore neodporovali slovenskym zakonom). Po dlhsej komunikacii so supportom FHL boli vratene naspat tie, ktore su v sulade s nasimi zakonmi.
Ako sa pokracuje v digitalizacii na Slovensku je niekolko prspevkov aj v tomto diskusnom fore: http://www.geni.sk/forum/matriky/digitalizacia-matrik/
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, kde by sa dalo dostať k urbárom a súpisom obyvateľstva
hradného panstva Slovenská Ĺupča ?
Konkretne ma zaujíma obec Podkonice – všetky staré dostupné dokumenty o nej.
Keďže som už vyčerpal možnosti matrík pri genealogickom výskume, skúšam túto formu.
Chcem sa zároveň opýtať, či neviete o niečo o matrike rímskokat. Slov. Ľupča v rokov 1673-1773, po ktorej pátram už dlho bez výsledku (obávam sa , že sa stratila alebo zhorela).
Najskor k tej matrike. Podla Sarmanyovej publikacie Cirkevne matriky… takato matrika neexistuje, resp. sa nezachovala.
Urbare Vam radi a ochotne poskytnu v Statnom archive v Banskej Bystrici. Staci, ked im poviete presne to, co ste definovali tu. Urcite tam maju toho dost.