Hľadáme arizátorov, eštebákov a ich obete
Pri skladaní rodokmeňa svojej či cudzej rodiny občas narazíme na momenty, kedy sa civilné a súkromné príbehy ľudí miešali s udalosťami, ktoré hýbali celou spoločnosťou. Jednotlivci menili svoj osud – občas vlastným rozhodnutím, občas len ako obete pohybu, ktorý hýbal kultúrami celých národov a kontinentov.
Do takejto kategórie patrí aj zisťovanie, či niekto z rodiny patril medzi arizátorov, spolupracoval v určitej forme s komunistickou Štátnou bezpečnosťou, prípadne sa stal obeťou jednej zo spomínaných skupín. Skvelý nástroj, ako zistiť viac v tejto oblasti ponúka stránka Ústavu pamäti národa. Tá ponúka rozsiahle databázy s vyhľadávaním priamo na internete. Samozrejme, pre detailnejšie informácie budete musieť navštíviť priamo archív ÚPN.
Aké databázy užitočné aj pre genealógov Ústav pamäti národa ponúka?
Likvidácie podnikov Židov (1941-1942) – web – okrem názvu podniku, predmetu podnikania je tu zaujímavá kolónka „Meno a priezvisko likvidátora“
Arizácie podnikov Židov – web – v databáze zistíte, kto bol pôvodný majiteľ (prevoditeľ), ale aj, kto bol arizátor (prejímateľ). Pojmom arizácia sa označuje vyvlastnenie a prevod majetku Židov na nežidov ( v dobovej terminológii “árijcov“).
Zoznam osôb odvlečených do gulagov – web – zoznam 7 422 odvlečených československých občanov, pričom najväčšiu časť z nich tvorili Slováci, a početnejšie zastúpenie mali aj príslušníci ruskej, rusínskej a ukrajinskej národnosti. Väčšina deportovaných bola umiestňovaná v táboroch nútených prác na Donbase a Kaukaze, kde väzni pracovali v baniach, na stavbách, v priemysle a v lesoch.
Registračné protokoly agentúrnych a operatívnych zväzkov Štátnej bezpečnosti – web – Krajská správa ZNB – Správa ŠtB Košice, Banská Bystrica a Bratislava, KS-MV Nitra, II. správa ZNB (podľa územno-správneho členenia pred rokom 1989). Osobou evidovanou ako spolupracovník ŠtB je osoba, ku ktorej bol Štátnou bezpečnosťou evidovaný zväzok v kategóriách rezident, agent, informátor, držiteľ prepožičaného bytu alebo držiteľ konšpiračného bytu.
XII. správa ZNB – Správa kontrarozviedky v Bratislave – web – abecedný zoznam príslušníkov.
Zoznam príslušníkov a vojakov zaradených v útvaroch ŠtB – web – zoznam príslušníkov ŠtB monitoruje personálne obsadenie a stav útvarov v bývalom Východoslovenskom a Stredoslovenskom kraji k roku 1989. Zoznamy sú priebežne dopĺňané a aktualizované. Zoznamy sú usporiadané podľa funkčného zaradenia:
- Krajská správa ZNB – S ŠtB Košice
- Okresná správa ZNB – Oddelenie ŠtB (Východoslovenský kraj)
- Krajská správa ZNB – S ŠtB Banská Bystrica
- Okresná správa ZNB – Oddelenie ŠtB (Stredoslovenský kraj)
- Krajská správa ZNB – S ŠtB Bratislava
- Okresná správa ZNB – Oddelenie ŠtB (Západoslovenský kraj)
- Správa kontrarozviedky ZNB v Bratislave (XII. správa ZNB)
- Zoznam príslušníkov vojenskej kontrarozviedky (III. správa ZNB)
Registračné protokoly vojenskej kontrarozviedky – web –
Archívne knihy vyšetrovacích spisov – web – prepisy archívnych kníh vyšetrovacích spisov z Krajskej správy ŠtB v Bratislave a Banskej Bystrici. Z Banskej Bystrice sa zachovali dve verzie archívnych kníh. Prvá zachytáva obdobie 1956 až 1967. Druhá tiež od roku 1956 ale končí až v roku 1990. Archívne knihy vyšetrovacích spisov z Krajskej správy ŠtB v Košiciach sa nezachovali.
Archívne knihy – web – v archívnych knihách je ku každému archívnemu číslu (teda spisu či zväzku) zachytený zoznam osôb, ktoré sú uvedené v spise. Archívna kniha je teda i indexom osôb, vyšetrovaných či rozpracovaných ŠtB. Vyhľadávanie je možné podľa mena, priezviska prípadne i dátumu narodenia osoby a/alebo archívneho čísla spisu .
Popri tom, ako ÚPN dopĺňa svoje archívy, treba povedať, že veľká časť je zrejme navždy stratená. Ku skartácii nedochádzalo len koncom roka 1989, ale aj v neskorších obdobiach. Stovky dokumentov bývalej Vojenskej kontrarozviedky skončili v skartovačke v rokoch 1996 až 2001. O likvidácii rozhodlo Vojenské obranné spravodajstvo, nástupnícka organizáciia VKR. ÚPN to zistil, keď skúmal dokumenty, ktoré prebral od Vojenského obranného spravodajstva.
na uvod srdecne zdravim, moc rada bych se dozvedela cokoli o me rodine,ktera bydlela do roku 1946 na slovensku v humennem, LUBISA. muj dedecek se jmenoval michal korman babicka maria kormanova roz. dzurbanova . I muj tatinek se narodil v lubisi spolu se svymi sourozenci v roce 1937. predem dekuji lenka
Na uvod potrebujete vediet aspon jeden datum (alebo rok) narodenia, umrtia, sobasa niektoreho Vaseho predka pred r. 1895. Potom to uz mate jednoduche, lebo matriky obce Lubisa spred uvedeneho roku su zverejnene na stranke mormonov a mozete badat cez internet z obyvacky. Matriky obce Lubisa rimsko-katolicke su tu: http://pilot.familysearch.org/recordsearch/start.html#w=0&p=waypoint&s=waypointsOnly&c=fs%3A1554443
Su tam aj grecko-katolicke, ale tie treba hladat pod obcou Maškovce.