97 thoughts on “Úvod do genealógie

  • 8. novembra 2010 at 9:58
    Permalink

    Chcel by som sa dozvedieť o mojom rodokmeni

  • 8. novembra 2010 at 10:47
    Permalink

    Duros ak odpises aj na tuto hlasku tak mas bozsku trpezlivost.

  • 17. novembra 2010 at 22:49
    Permalink

    Hľadám predkov Gejzu Ferjenčika

  • 18. novembra 2010 at 6:19
    Permalink

    Pani Novotny a Ferjencik, najlahsie by bolo odkazat Vas na sekciu FAQ tejto stranky, otazky a odpovede c. 2 a 3.
    Mate v podstate dve moznosti – bud oslovit profesionalnych genealogov, ktori ponukaju svoje sluzby (ale to si pripravte niekolko desiatok tisic byv. SK), alebo zacat sami od uplneho zaciatku, povedzme podla serialu, pod ktory ste napisali Vase otazky. Dovolim si vsak upozornit, ze to nie je zalezitost niekolkych tyzdnov, ci mesiacov, ale je to beh na dlhe trate a trva niekolko rokov, niektori sa tomu venuju cely zivot. Navyse, beruc do uvahy priezvisko Novotny, to nebude vobec jednoduche, kedze ide o velmi rozsirene priezvisko a cim dalej do minulosti bude tazsie hladat tych spravnych a pravych predkov.

  • 22. novembra 2010 at 21:10
    Permalink

    Dobry den.Ja patram po mojom pradedkovi.Zacal som len nedavno lebo to ako vlastne umrel som sa dozvedel pred tyzdnom.Od mala mi hovorili ze moji prarodicia sa zabili na motorke.Ale pravda je taka ze pradedko zastrelil moju prababku preco a ako mi povedali vela verzii a je to tazke posudit ked moja babka mala vtedy 2 roky takze urcite celu pravdu nevie.Jedine co viem povedat k tomu je ze sa volali Kohl a stalo sa to v Jelsave.
    Bol legionar v 1.sv. vojne to je vsetko co viem.Viete mi pomoct prosim?

  • 23. novembra 2010 at 6:54
    Permalink

    Z rodneho listu Vasej babky by ste mali vediet, kto boli jej rodicia, ako sa volali. Ak viete datum narodenia a miesto narodenia prarodicov, mali by ste vediet pokracovat v hladani dozadu v matrikach. Pradedko bol legionar, takze sa narodil v case, ktory je uz urcite v archivoch, nie je treba ho hladat v zivych matrikach. Matriky z r. 1896-1906 su v pobockach statnych archivov (byvale okresne archivy), cirkevne matriky od r. 1895 nazad su v statnych archivoch.
    Databaza legionarov 1. svetovej vojny, ktoru vedie Ustredny vojensky archiv v Prahe obsahuje niekolko priezvisk Kohl, ale z Vasho prispevku neviem, ci ide o niektoreho z nich. databaza je postupne doplnana. Pokial ide o Kohlov, su tam prevazne Cesi, traja su bez uvedenia dalsich udajov. Databaza sa nachadza tu: http://www.vuapraha.cz/Pages/DatabazeLegionaru/DatabazeLegionaru.aspx

  • 23. novembra 2010 at 11:47
    Permalink

    Dakujem za pomoc.A bol cech tak idem skusit stastie.Mna hlavne zaujima ako dopadol moj pradedko lebo ho vraj nahanali cetnici a potom zastrelili….druhy ni zase povedali ze skocil pod vlak po tom ako si zastrelil zenu.vraj to bola nehoda no neviem.

  • 23. novembra 2010 at 12:15
    Permalink

    K predmetnej udalosti by som sa pokusil zajst do pobocky Statneho archivu KOsice v Roznave http://www.minv.sk/?pobocka-roznava
    Skusil by som si pozriet inventare povedzme policajneho komisariatu v Roznave, alebo prokuratury, alebo okresneho sudu. Pripadne poziadajte o pomoc s hladanim tamojsich pracovnikov.

  • 23. novembra 2010 at 13:30
    Permalink

    Dakujem za uzitocne rady.Skusim tam zbehnut a dam vediet ako to dopadlo.Este raz vdaka.

  • 11. decembra 2010 at 23:20
    Permalink

    zdravím vás chtela bych se zeptat můj deda mi řikal ze jeho babička žila s grofem neznám jmeno ti jeho babicky ani toho grofa,znám jenom přimeni dedi mami,jak bych to mohla zjistitjak se jmenovaly?

  • 13. decembra 2010 at 10:25
    Permalink

    Treba hladat v matrikach – zistit dedovych rodicov a ich rodicov. Otazka je, co znamena „zila s grofem“… bez manzelskeho zvazku? ci ako manzelia? Ak bez manzelskeho zvazku, tak sa to bude dat dost tazko zistit. Ale ak zistite dedovych starych rodicov, mohli by ste sa z matrik dozvediet, cim boli, na akom panstve zili, ci mohli mat blizko k nejakemu grofovi, atd.

  • 13. decembra 2010 at 14:45
    Permalink

    zdravim,voni nebili manzele.dekuji za radu.

  • 31. decembra 2010 at 8:27
    Permalink

    nevie niekto, odkial ma povod priezvisko Nádaský?

  • 31. decembra 2010 at 9:02
    Permalink

    Povod priezviska Nadasky je v madarskom slove „nádas“ – trstina. Z uvedeneho vyplyvaju dve moznosti:
    1) prezyvkovy charakter priezviska majuci povod v slove „nádas“ – trstina. Motivaciou mohla byt fyzicka alebo charakterova crta nositela prezyvky, z ktorej sa vyvinula slovenska podoba „Nadasky“
    2) priezvisko odvodene od obce, z ktorej dotycny pochadzal z obce Nádasd (Trestené pri Hornáde)alebo z obce Nadásd (Trstená na Ostrove), alebo z madarskej obce Nádasd vo Vasskej zupe. Ale to sa uz dostavame ku slachtickej rodine Nadasdiovcov…

  • 6. januára 2011 at 16:44
    Permalink

    Dobrý deň, ja pátram po rodokmeni môjho prastarého otca, ktorý sa volal Jozef Capko. V knihe Malebná cesta dolu Váhom od Alojza Medňanského sa spomína nejaký Ján Capko, kastelán v nejakom hrade, už si nepamätám v ktorom. Toto meno sa však často časom zamieňalo za Čapko, tak o to je to pátranie dosť sťažené. Prosím, kde mám najskôr hľadať? Koho osloviť? Naozaj mám záujem zistiť, či ten človek Ján Capko je môj príbuzný…Za akúkoľvek odpoveď vopred ďakujem 🙂

  • 7. januára 2011 at 13:45
    Permalink

    Dobry den, ine Vam nepomoze ako hladanie v matrikach. Jedine tymto sposobom sa dopatrate ku predkom. Matricne zapisy na Slovensku su vsak najstarsie tak yhruba do zaciatku 18. storocia, vynimocne do 17. storocia, takze je tu este otazka, kedy ten kastelan posobil… to je potom na dalsiu debatu….

  • 26. januára 2011 at 12:34
    Permalink

    su pristupne archivy bez problemov kazdemu obcanovi, alebo ako to funguje ked tam pridem a mam poziadavku na mojich predkov

    dakujem

  • 26. januára 2011 at 12:39
    Permalink

    Archivy su pristupne kazdemu vo svojich otvaracich hodinach. Na studium matrik je potrebne sa objednat vopred, kedze matriky su zvacsa nafilmovane a v niektorych archivoch je nedostatok citacich zariadeni. Za kazdy zvazok matriky sa plati spravny poplatok kolkom v hodnote 1,5 eura. Matriky z r. 1896-1907 su v pobockach statnych archivov (byvale okresne archivy) v originaloch, matriky od r. 1895 nazad su v statnych archivoch.

  • 6. februára 2011 at 8:12
    Permalink

    Duros velmi pekne dakujem 🙂

  • 7. februára 2011 at 21:10
    Permalink

    zdravim prosim vas co znamena primeni BUŽO nebo BUŽOVÁ?dik.

  • 8. februára 2011 at 18:22
    Permalink

    Nie je to iste, ci je priezvisko Buzo odvodene ako prezyvkove z madarskeho „psenica“, pretoze v madarcine slovo „búza“ znamena „psenica“.

  • 9. februára 2011 at 13:41
    Permalink

    pan duros,zaujima ma priezvisko missko csech a missko hauzsknecht.csech znamena cech ale hauzsknecht to neviem.

  • 9. februára 2011 at 13:47
    Permalink

    Pan Mesko, v nemcine der Hausknecht znamena domaci sluha.

  • 12. februára 2011 at 10:24
    Permalink

    Dobrý deň,
    pan duros mohli by ste mi poradiť čo znamená, prípadne akého je pôvodu priezvisko mojej prababky: Migo Bakos?

  • 12. februára 2011 at 11:26
    Permalink

    Dobry den, Bakos je zjavne madarskeho povodu, pricom moze byt bud odvodene od obce Bak v Madarsku (zupa Zala): http://hu.wikipedia.org/wiki/Bak_%28telep%C3%BCl%C3%A9s%29 , alebo je odvodene od madarskeho slova „bak“, co je kozol, alebo cap. Bakosovcov bolo a je strasne vela aj v nobilitovanych rodinach s viacerymi pridomkami: http://docs.lib.purdue.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1059&context=clcweblibrary
    Existuju aj opacne – priezvisko s pridomkom de Bakos, ale nevidel som Migo de Bakoss.
    Samotne „Migo“ veruze neviem. V madarcine „míg“ je „pokym“, „zatialco“. Anglicky vyznam „stratit sa“ nepredpokladam.

  • 13. februára 2011 at 10:19
    Permalink

    Dobry den,
    chcel by som sa opytat na povod mena Popovič.
    dakujem 🙂

  • 13. februára 2011 at 22:21
    Permalink

    Dobrý deň, pred pár dňami som sa začítal na nete o rode Hunt poznanovcoch (na dobrodruh.sk slovenska šlachta) a kupodivu som tam našiel zmienku o Fabianovi synovi Mojša, ktorý predával podu v Nýrovciach, tuším 1281 a musela sa k tomu zísť celá užšia vetva rodu aby rozhodla. Pointa je v tom, že ako rodina Fabianovcov sme mali okolo Nýroviec veľké množstvo pody, ktoré bolo bohužiaľ našimi rodičmi a strýcami nedávno predané. Tak som ešte niečo v noci popozeral a našiel som, že istý Fabian a Álmoš boli tiež v nejakom roku 1247 alebo 1280 povýšení do šlachtického stavu Ladislavom IV za služby vo vojne. Je to pre mňa zaujímavé. Lebo som si myslel, že povod slova Fabian je z Fabius prípadne sv. Fabian biskup rímsky, zomrel 250 n.l. mučedníckou smrťou.
    A myslel som si z hľadiska historických dispozícii Hontu a južného slovenska, že tam v rámci rímskeho osídlenia zostal nejaky Fabius al. Fabian a ten potom sa držal svojich majetkov a nejako prežil a to meno a potom priezvisko prežilo.
    Tým pádom po týchto info som sa rozhodol skúmať odkiaľ sme a čo sme.
    Ak máte niečo k tomuto priezvisku, aby som dlho nehľadal dajte vedieť. Ak nie tak poraďte ako začať. Hoci tu máte fajn návod. Proste, prosím, nakopnite ma.
    Dík.

  • 14. februára 2011 at 12:31
    Permalink

    dobrý den..nevíte prosím,jaký je původ přijmení Šibrík?Ještě jsem se s tímto jménem nesetkala…přestože se takto jmenuji..rodiče nemám..nemohou mi tedy říct více,děkuji.

  • 14. februára 2011 at 14:40
    Permalink

    to ivan: vysvetlenie pre Vas je obsiahlejsie, budem Vas kontaktovat emailom

    to Adriana: Vy si budete musiet najst niekoho, kto vie velmi dobre po madarsky. Vase priezvisko je odvodene od kopca Sibrik, na ktorom bol postaveny hrad, neskor kastiel a bol aj vlastnictvom rodu Sibrik.
    Lokalita: http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=sk&geocode=&q=Sibrik,+Vy%C5%A1ehrad,+Hungary&aq=0&sll=37.0625,-95.677068&sspn=47.569986,79.013672&ie=UTF8&hq=&hnear=Sibrik&ll=47.799683,18.982959&spn=0.002479,0.004823&t=h&z=18&iwloc=A
    Hrad: http://hu.wikipedia.org/wiki/Sibrik-v%C3%A1r
    Genealogia rodu Sibrik: http://books.google.com/books?id=n-sGAAAAQAAJ&hl=hu&pg=PA171#v=onepage&q&f=false

  • 14. februára 2011 at 16:14
    Permalink

    Děkuji za odkazy..přestože ničemu nerozumím :-), ale jestli to dobře chápu,patřil tento rod mezi maďarskou šlechtu?A vy jste se již osobně někdy setkali s lidmi tohoto jména?Děkuji za odpověď,Adriana.

  • 15. februára 2011 at 18:32
    Permalink

    pan duros, starka viktoria bola rod.budinska z okr.ziar nad hronom.narodila sa v orovnici.v okoli je 85 budinskych.je to nejaky zemiansky rod. rod kristof a komloty tiez patria k zemanom. dakujem .mesko jan

  • 15. marca 2011 at 15:31
    Permalink

    Dobrý deň,
    chcela by som sa spýtať, čo všetko potrebujem k tomu, ak si chcem podať žiadosť o vypátranie svojich predkov spred roku 1895. Na matrike v DS mi bolo povedané, že všetky informácie pred týmto rokom sa nachádzajú v oblastnom archíve v Bratislave. Ešte podľa rozprávania mojich starých mám som sa dostala v našom rodokmeni do 19-teho storočia a zaujímalo by ma, či sú dostupné informácie o našej rodine aj pred týmto rokom. Väčšina predkov žila na území mesta Dunajská Streda, poprípade Galanta. Jedna moja prastará mama však pochádzala z Viedne.
    Ďakujem za radu. Zuzana

  • 15. marca 2011 at 15:37
    Permalink

    Dobry den, ziadost nemate komu podat, pretoze ju nema kto uradne spracovat. Statne archivy (byvale oblastne) uz robia reserse iba pre cudzincov. Vam zostava jedine ist do prislusneho archivu a vyziadat si cirkevne matriky prislusnej farnosti a tieto studovat, alebo si tuto sluzbu zaplatit u profesionalneho genealoga. Podotykam vsak, ze to nie je prave najlacnejsie, teda ako pre koho. Ale napr. p. Peter Nagy ma ako jeden z mala na svojej webovej stranke aj cennik jednotkovych ukonov, tak skuste: http://www.centroconsult.sk/genslo/prices.html

  • 15. marca 2011 at 16:32
    Permalink

    Dakujem pekne za rychlu odpoved. Este by som poprosila informaciu, kedy sa da prist do archivu (otvaracie hodiny), popripade aj telefonne cislo, kde sa da objednat na navstevu archivu. Budem to musiet teda vypatrat sama.
    Dakujem.

  • 20. marca 2011 at 17:37
    Permalink

    predok blažej igonda,rajec

  • 20. marca 2011 at 17:49
    Permalink

    igonda: a co ste tym chceli povedat?

  • 4. apríla 2011 at 0:34
    Permalink

    Jsem už stará babka a chtěla bych ještě najít svoje kořeny. Trochu jsem pátrala. Můj otec Ferdinand Hupkanar.1909 ve 30-tých letech odešel do čech a tam se oženil a žil až do své smrti 1989. Pochází ze Zelenče u Trnavy. V rodopise se objevují jména Štefan nar.1776
    Jeho otec Juraj Hupko. Pravděpodobný předek Adam povědomí asi z r.1663. Chybí propojení. V rodokmenu se vyskytují jména Katarina Holatzi, Hupková Mária, Katarina,Alžběta,Roza, Anna, Hana, Pavlína.
    Hupka, Adam, Štefan, Jan, František, Alois, .Manželky: Katarina Holatzi,Judita Szikely, Marie Novárská, Marie Peschlová.
    Bohužel nemám povědomí o žádných žijících příbuzných a to bych chtěla s pomocí rodopisu změnit. Sestry mého otce Štefánie nar.1898 se provdala ze Vojtěcha Holíka(pravděpodobně12.8.1918, Mária nar.1899 za Arpáda Golkena 4,9.1915. Bratr Alois? Můžete mi někdo pomoci, neoběvují se tato jména také ve Vašem rodokmenu? Děkuji Hamanivá Věra odepsano@seznam.cz

  • 4. apríla 2011 at 19:57
    Permalink

    Vďaka Mormonom, svojich predkov spred r. 1900 môžete študovať
    na internete a spresniť a doplniť svoje doterajšie informácie. Matriky zo Zelenča sú už zverejnené (RK, pod Trnavou). Viď
    http://www.familysearch.org/.
    Ťažšou úlohou je hľadať žijúcich príbuzných. Začal by som asi
    prehľadávaním telefónneho zoznamu, viď http://telefonny.zoznam.sk/
    Priezvisko „Hupko“ sa na Slovensku nachádza 13x s vysokou koncentráciou okolo Trnavy. Má zmysel ich všetkých obvolať, či osloviť listom. Ten zarážajúco vysoký výskyt „okolo Zelenča“ určite nebude náhoda…

  • 5. apríla 2011 at 2:29
    Permalink

    Děkuji za radu.Už jsem i někam psala. Máte pravdu, že většina Hupků je kolem Trnavy. Zatím zkouším nějaké kontakty. Z jednoho pramene jsem zjistila, že by Hupků na Slovensku mělo být asi 485 a většina je opravdu okolo Trnavy. Za nápad s telefonním seznamem děkuji.

  • 6. apríla 2011 at 10:56
    Permalink

    Pri pátraní po žijúcich príbuzných sa dá využiť aj Katastrálny portál SR: http://www.katasterportal.sk/kapor/
    Stačí vedieť priezisko a lokalitu (katastrálne územie). Ako odpoveď
    sa získajú všetky osoby daného priezviska, ktoré tam vlastnia nehnuteľnosť, obyčajne s adresou, dátumom narodenia a rodným priezviskom.

  • 6. apríla 2011 at 12:03
    Permalink

    Imrich, Problém je v tom,že mnoho lidí po svých předcích nepátrá, nebo nemá zájem. Pokud se s takovýmto člověkem spojíte, těžko bude vědět zdali je nebo není příbuzný, protože bohužel málo kdo zná historii své rodiny.Rodiče a prarodiče možná. Takže ani nedokáží odpovědět. Je škoda, že většina lidí nezná ono dobrodružství pátrání po předcích. Já jsem se při tom dozvěděla mnoho z historie atd. Myslím, že by to měl být povinný předmět ve školách. Zajímavé učení dějepisu.
    Děkuji za velmi zajímavé nasměrování a přejí hezké dny.

  • 6. apríla 2011 at 18:02
    Permalink

    Dobrý deň, ja by som chcela poprosiť o nejaké info vzťahujuce sa na slovakov ktorí odišli okolo roku 1810-1834 z okolia Zemplina na dolnú zem Rumunsko. Chcela by som vypatrať rodokmeň.
    Ďakujem

    • 5. septembra 2011 at 21:28
      Permalink

      rovněž hledám svoje předky ze slovenska,kteří se v r.1947-48 vrátili z nadlaku v rumunsku do československa.jméno šinka,matka mokošová,její matka šemetková

  • 20. apríla 2011 at 11:39
    Permalink

    v ČR jsou archívy digitalizované nebo se na tom pracuje,je něco takového i na Slovensku?

  • 20. apríla 2011 at 15:46
    Permalink

    ad Ružena Sleziaková a miroslava:
    obvykle je vhodne prispevky Vasho typu uviest do diskusneho fora (aj tam po jeho znovuobnoveni budu). Tam potom najdete odpoved.

    ad Roman:
    detto – skoda, ze nefunguje forum, aby som Vas odkazal na debatu o digitalizacii na Slovensku. Zatial su v digitalnej podobe pristupne zo slovenskych matrik len matriky z archivu Presov a z archivu Bratislava (z velkej casti) a to na strankach mormonov: https://familysearch.org/search/image/show#uri=https%3A//api.familysearch.org/records/collection/1554443/waypoints

    • 20. apríla 2011 at 20:17
      Permalink

      Pekný deň,
      fóru už je dostupné. Ospravedlňujem sa za krátkodobý výpadok.

  • 20. apríla 2011 at 19:26
    Permalink

    díky za odkaz i když pro mně je zatím mimo,potřebuju záznam z Holíče(okr.Skalica)ze srpna roku 1925 když se tam narodila má babička

  • 20. apríla 2011 at 19:55
    Permalink

    Rok 1925 je este tzv. „ziva“ matrika, takze jedine kontaktovat prislusny matricny urad a poziadat oficialne o vypis.

  • 21. apríla 2011 at 16:32
    Permalink

    to je třeba asi osobně co?

  • 26. apríla 2011 at 17:58
    Permalink

    prosim vas mohol by som sa spytat na povod priezviska Kyšták ?ďakujem

  • 16. mája 2011 at 21:40
    Permalink

    Zistite mi výskyt priezviska AMBROŽ na Slovenksu, Morave, Čechach a c Europe. Dakujem

    • 17. mája 2011 at 20:28
      Permalink

      Pekný deň pán Ambrož, tak to by snáď nemusel byť problém pozrieť sa na tú stránku aj sám 🙂
      Stačí vyplniť hľadané priezvisko a mail.

  • 18. mája 2011 at 12:00
    Permalink

    Dobrý deň,prosím o pomoc,na internete v matrike obce Smolenice patram po Pavol Studenc rok narodenia 1799,ale je to tam pisane strašne načitatelne,čo ďalej.Ďakujem

  • 18. mája 2011 at 13:42
    Permalink

    Nie je to az take necitatelne v tych Smoleniciach, uz som videl ovela horsie. Ale k vysledkom: za obdobie 1795 – 1805 (vratane) su v rodnej matrike Smolenic len tri narodenia Studencovcov, ale ani jedno nie je Pavol. Vsetky tri su od roznych otcov:
    8.1.1798 Agnes – Bartholomei Studenz et Marina Bublavek, krstni Martinus Szesták cum Elisabetha,
    19.2.1804 – Catharina – Wawrinecz Studenc, Anna Repik, krstni Josephus Hanak cum catharina Sztraceny, cons.,
    19.10.1804 – Michael – Martinus Studenc, Elisabetha Hoffman, krstni Michael Kovacsovics, Catharina Urbanetz,

    Co dalej? Bud preskumat dalsie roky (predpokladam, ze rok narodenia ste stanovili podla veku pri datume umrtia – to byva velmi nepresne, preto som aj zvolil uvedenu odchylku, ale mozno treba pouzit este vacsiu), alebo sa poobzerat po matrikach susednych farnosti, resp. v ramci panstva.

  • 19. mája 2011 at 20:33
    Permalink

    Ďakujem velmi pekne,ale neviem teda či som v spravnej vetve.Zatial som zistila toto:
    dedo:Jozef Študenc *25.01.1911 +31.03.1997 sobáš 14.10.1945 s
    Rozália Baďurová *07.04.1914 +26.10.1997
    pra.:Tomáš Študenc *02.07.1867 +08.01.1952 sobáš 1901 s
    Mária Čúpová *15.02.1876 +28.06.1963
    prapra:Tomáš Študenc *10.12.1830 sobáš s Mária Pastuchová *22.09.1844
    a potom som našla iba Pavol Študenc sobáš Anna Haulík,teraz neviem či nemám celú vetvu zlú!

  • 21. mája 2011 at 11:25
    Permalink

    Duros,strašne moc ďakujem a mam ešte jednu otazku.Čo je to ten index?????
    Velká vdaka 🙂

  • 21. mája 2011 at 12:20
    Permalink

    Dobrý deň pan Marek,
    Tak ja som uviedol aj mail aj priezvisko. Nevim kde to hľadať.. Dakujem

  • 21. mája 2011 at 13:42
    Permalink

    Dobrý den,
    chci se zeptat jestli někdo nemáte představu o původu příjmení Hargaš?

  • 24. mája 2011 at 12:55
    Permalink

    prosím o původ přijmení šinka,možná šinko.předci pocházejí z rumunského nadlaku.matka mokošová,její matka šemetková.děkuji

  • 26. mája 2011 at 18:28
    Permalink

    Prosim vas do toho programa family tree maker mam davat mena zien za slobodna ci uz ked su vydate?

  • 26. mája 2011 at 21:36
    Permalink

    Nepoznam FTM ale predpokladam ze tak ako v inych programoch aj tu sa davaju mena zien za slobodna, teda rodne priezvisko.

    • 28. mája 2011 at 17:25
      Permalink

      Ja sa este pridam. Tiez nepracujem vo FTM, ale obykle si kazdy vedie svoju databazu sposobom, aky mu vyhovuje. Niekto nechce rodne priezviska u zien, niekto prave naopak. Genealogicke programy s tym obvykle nemaju problem. Uplne najlepsie je uvadzat obe, potom si uz clovek zvoli zobrazenie ake chce (vid napr. program Ancestry a eho html vystup Ancesry2html).

  • 28. mája 2011 at 22:29
    Permalink

    ja s genealogiou zacinam vedeli by ste mi poradit nejaky dobry program? ahlavne kde by sa dali dat aj zlozitejsie rodine vztahy…mame v rodine taku..no anomlaiu..snad to niekto pochopi:D(idem hovorit o sebe aj ked to niej moj pripads)
    Mam mamu a otca…otec je rozvedený a s predoslou manzelkou ma syna…a teraz zije s mojou mamou, kotra je taktiez rozvedena a s byvalým manzelom mala dieta,moju sestru..a teraz spolu ziju ale bez svaby ako družka proste..a do tychto programov sa to volako neda vlozit..neveim preco…

  • 29. mája 2011 at 5:28
    Permalink

    Genealogia je o pokrvnom pribuzenstve, takze dieta terajsieho partnera Vasej matky by tam nemalo figurovat.
    Nechcem propagovat Ancestry, ale v nom sa daju partneri nastavit ako sobaseni, alebo nie. Ja pouzivam starsiu verziu 1.0.20.

  • 29. mája 2011 at 6:28
    Permalink

    Dear Sir. I am interested in the origin of the Slovak name Holly and is this name from Hungary.My family lives in western Slovakia near Bratislava. You have a great site. Yours truly James Holly.

  • 29. mája 2011 at 22:51
    Permalink

    lenze to dieta som ja(teda nie naozaj ja to nesom to je nitko iny pre koho to robuim)….

  • 11. júla 2011 at 20:19
    Permalink

    DOBRý DEŇ
    PROSíM O POMOC PRI ZOSTAVOVANí RODOKMEŇU.NA INTERNETE NEMôžEM NáJSť úDAJE MATRIKY OBCE UDAVSKé OKR. HUMENNé.RODOKMEŇ SA ZAčíNA PAVLOM LECáKOM NAR.OKOLO ROKU 1880 (OBEC VEĽOPOLIE).POTREBOVALA BY SOM DAT.NARODENIA, SOBášE A úMRTNé LISTY Až DO SúčASNOSTI. AKO SA MáM ďalej pohnúť? Ďakujem Katarina

  • 12. júla 2011 at 6:28
    Permalink

    Grekokatolici patrili pod Maskovce: https://familysearch.org/search/image/show#uri=https%3A//api.familysearch.org/records/waypoint/10597294
    Rimokatolici mali svoju farnost: https://familysearch.org/search/image/show#uri=https%3A//api.familysearch.org/records/waypoint/10599292
    Mate vsetko potrebne.
    Smerom do sucasnosti po r. 1906 vsak ide o tzv. „zive“ matriky, ktore nie su v archivoch, ale na matricnych uradoch a vseobecne nie su pristupne; nahliadnut k zapisu predka mozu len priami pribuzni.

  • 17. júla 2011 at 21:20
    Permalink

    DOBRý VEčER

    ĎAKUJEM PEKNE ZA POMOC. TROCHU SOM SA POHLA. EšTE SA POHNúť NAD ROK 1900 A BUDE TO FAJN.
    KATARINA

  • 21. júla 2011 at 9:04
    Permalink

    Dobry den!

    Obraciam sa na Vas s prosbou o informaciu,ci je mozne u Vas nahliadnut do farskej matriky farnosti Trencianska Turna z rokov 1800-1925. Ak ano, treba sa vopred ohlasit a zaplatit nejaky poplatok?
    Za odpoved dakujem a prajem pekny den!

  • 22. júla 2011 at 15:38
    Permalink

    Dobry den, pani Juricova,

    zrejme ste napisali Vas prispevok v domneni, ze komunikujete s archivom, pretoze matriky su dostupne v archivoch, alebo na matricnych uradoch. Tato stranka sa venuje amaterskej genealogii a nezverejnuje matriky – na to nema pravo.
    Od r. 1895 nazad su matriky ulozene v statnych archivoch, od r. 1896 do r. 1905 su ulozene v pobockach statnych archivov (byvale okresne archivy). Do archivov sa objednava, Poplatok za pozicanie jedneho zvazku matriky (v SA na mikrofilme) sa plati poplatok 1,5 eura. Novsie matriky, teda od r. 1907 do sucasnosti, su este tzv. „zive“ matriky a na tie sa vztahuje ochranna lehota 100 rokov – udaje su pristupne len priamym pribuznym. Poplatok je rovnaky.
    Pokial ide konkretne o Trenciansku Turnu, ta je ulozena v SA Bratislava, novsie by mali byt v pobocke Trencin. Mate vsak stastie, ze tie matriky, ktore su ulozene v SA Bratislava su zdigitalizovane a zverejnene na webe mormonov. Konkretne Tr. Turna je tu:
    https://familysearch.org/search/image/show#uri=https%3A//api.familysearch.org/records/waypoint/10599284

  • 23. júla 2011 at 20:43
    Permalink

    Dobrý večer,
    chtěl bych se zeptat, zda někdo nemáte informace o digitalizaci matrik (Slovensko) na webu mormonů? https://www.familysearch.org/search/image/show#uri=https%3A//api.familysearch.org/records/collection/1554443/waypoints
    Zajímá mne hlavně Bratislava (Staré Mesto) a Záhorská Bystrica. Nemůžu na výše uvedeném odkazu najít ani jednu matriku z těchto oblastí.
    Je možné, že hledám špatně, přesto prosím o pomoc s nalezením těchto matrik, případně o informaci o digitalizaci (máte-li někdo z vás).
    Děkuji a pěkný večer.

  • 23. júla 2011 at 21:13
    Permalink

    Matriky Bratislavy a Zahorskej Bystrice su matrikami Bratislavy a tie su ulozene nie v Statnom archive Bratislava, ale v Archive hlavneho mesta Bratislava.
    Mormoni zverejnili len digitalizovane matriky Statneho archivu Bratislava a Presov.

  • 25. júla 2011 at 20:13
    Permalink

    to WesleyC + duros … cast nafotenych filmov z bratislavskych matrik ma aj Statny archiv, neviem presne od akeho roku, no zda sa mi, ze max. 50 rokov pred rokom 1895…, aspon co sa tyka evanjelickych nemeckych…

  • 25. júla 2011 at 20:17
    Permalink

    Pani Wera, to by zodpovedalo druhopisom matrik, ktore sa zacali viest v 19. stor.

  • 31. augusta 2011 at 19:31
    Permalink

    prosim, vas, ako mozem najst originalne papiere z presovskej matriky? moj pra-dedko totiz prisiel z tohto kraja do usa, volal sa jozef kossa or kosa? narodeny 1867.. Vopred dakujem za odpoved.

    • 3. septembra 2011 at 11:28
      Permalink

      Co mate na mysli pod pojmom „originalne papiere“? Matriky archivu Presov su digitalizovane a su pristupne on-line na webe mormonov.

  • 31. augusta 2011 at 19:48
    Permalink

    Taktiez, pra -dedko bol pocas Rakuska-Uhorska vojakom z povolania, myslite, ze by som mohla najst info v RU military rekordoch? (existuju niejake?)

    • 3. septembra 2011 at 11:30
      Permalink

      Vojenske zaznamy RU armady boli vacsinou rozdelene podla prislusnosti do jednotlivych krajin. U nas ich spravuje Vojensky historicky archiv v Trnave.

  • 2. septembra 2011 at 13:54
    Permalink

    Dobrý deň.
    Robím rodostrom mojej rodiny v Nemšovej . Dostal som sa cez matriky do roku 1705 .Ďalej matriky nesiahajú, ale zistil som , že existuje Obecná kniha Nemšovej od roku cca 1580. Len neviem kde a ako sa dá k nej dostať. Na základe matrík viem , že moji predkovia boli v Nemšovej už v 17 storočí. Chcem poprosiť o radu , kde by som sa k tej obecnej knihe dostal. Ďakujem.

    • 3. septembra 2011 at 11:24
      Permalink

      Odporucal by som obratit sa na pobocku Statneho archivu Bratislava v Trencine (byvaly okresny archiv). V tych byvaju ulozene regionalne archivalie.

  • 2. septembra 2011 at 18:30
    Permalink

    Dobrý den,

    hledám svého pradědečka, který by se měl narodit v roce 1906 v Námestově. Na matrice v Námestově my sdělili, že tyto data by již měli být u Vás v archivu. Je možné tyto údaje najít již zdigitalizované na internetu online?

    děkuji
    Hana Kucková

    • 3. septembra 2011 at 11:35
      Permalink

      Vazena pani Kuckova, toto nie je stranka archivu, ale stranka, ktora si kladie za ciel pomoct v pripade svojpomocneho genealogickeho vyskumu. Cirkevne matriky od r. 1895 nazad su ulozene v statnych archivoch, obecne matriky od r. 1896 do r. 1906 su ulozene v byvalych okresnych archivoch, teraz su to pobocky statnych archivov. Konkretne Namestovo by malo byt v pobocke SA Bytca v Dolnom Kubine.

  • 3. septembra 2011 at 5:52
    Permalink

    Dobry den. Neviete mi poradit, ci maju mormoni spracovany archiv v Nitre ? Zatial som nasiel iba obec Bab. Dakujem

    • 3. septembra 2011 at 11:27
      Permalink

      Vsetky matriky nafilmovali (nafotili) mormoni. Filmy, ktore mame moznost studovat v archivoch, su ich zasluha a svoje kopie maju aj oni. Pokial vsak ide o proces digitalizacie, je digitalizovane zatial len to, co vidite na ich strankach a to su matriky archivov Bratislava a Presov. Ten Bab je tam len preto, ze ta cast matrik je prave v bratislavskom archive.

  • 3. septembra 2011 at 20:29
    Permalink

    Ďakujem za tip na Obecnú knihu Nemšovej. Vyskúšam.
    Mám ešte dve otázky .
    Môžu existovať nejaké matriky , alebo záznamy Nemšovej aj spred roku 1705 ?
    V archíve mi povedali že nie , ale sú ešte možnosti Biskupského úradu v Nitre eventuálne zoznamy z Trenčianskej župy , alebo panstva , prípadne zo Súče , pod ktorú niekedy Nemšová patrila ? Viem , že dopátrať sa k záznamom pred rokom 1700 je už problém , preto som vďačný za každú radu.

    A bol by som vďačný aj za radu na možnosti skúmania v poľských archívoch. Na základe tých informácii ktoré mám , predpokladám , že moji predkovia prišli ako evanjelici na územie vtedajšieho Uhorska z Polska.

    Ďakujem.

    Mazanovský

    • 3. septembra 2011 at 20:50
      Permalink

      V archive Vam dobre povedali. Este je tu jedna teoreticka moznost, a to len v pripade, ze Vasi predkovia mali este koncom 17. stor. stale evanjelicku konfesiu. Totiz nemsovski evanjelici patrili pod ev. farnost Trencin, pricom do r. 1783 boli zapisovani v RK matrikach. No a RK matriky Trencina su od r. 1651 (rodne) a od 1656 (sobasne a umrtne). Na Biskuspskom urade maju len druhopisy matrik a tie sa viedli az v 19. storoci.
      Pokial ide o dalsie patranie, odporucam serial http://www.geni.sk/supisy-urbare-scitania/ , nasledne http://www.geni.sk/dalsie-druhy-supisov/ a potom http://www.geni.sk/ked-uz-nepomahaju-matriky-ani-supisy/
      No a pokial ide o polske matriky, s tym je trochu problem, pretoze oni ich maju povacsine nie v archivoch. Nieco zverejnili mormoni, ale nie vsetky vojvodstva (ja osobne napriklad potrebujem malopolske a to zatial nie je k dispozicii).

  • 19. septembra 2011 at 8:13
    Permalink

    Dobrý den,v rodostrome som už postupila do roku 1783 kedy mal sobaš Bartolomej Studens a Matina Bublavek je to v Smoleniciach strana 23,image 37.Nemožem najst Bartolomea kedy a a kde sa narodil.Môžete mi nejako poradiť ako mam pokračovať.Velmi pekne ďakujem.
    Ľubica

    • 20. septembra 2011 at 14:35
      Permalink

      Ak ste presli smolenicku rodnu matriku v pribliznom obdobi narodenia Bartolomeja (cca 1765 – 1755), tak by som skusil susedne farnosti. V ten isty den sa zenil v tej istej farnosti dalsi Studens – Bernard , pri nom je v zavere uvedene „ex Nádass“. Len neviem, ci sa to tyka nevesty, alebo zenicha. Ide o Trstin. Tak som skusmo pozrel do rodnej matriky Trstina, ale od r. 1766 do r. 1757 som nic nenasiel. Mozno este treba pozriet dalej, ktovie, ale uz sa mi nechce. Resp. skuste aj tie ine susedne farnosti.

      • 28. septembra 2011 at 7:55
        Permalink

        Dobre ráno pán Duros,ja som už prešla aj uvedene roky Nádaš,Bikszard a Smolenice a stále nič,skúšala som aj Rozbehy ale tam sa vôbec také priezvisko nevyskytovalo.Som už z toho nešťastná že sa neviem pohnúť z miesta. Skušala som osloviť rodiny v Smoleniciach s takým priezviskom ale ani tam som nepochodila nikto nemal takeho deda ani pradeda.Bola som aj v Neštichu (časť Smolenic)na cintorine,bezvýsledné.Velmi pekne ďakujem a ťešim sa na spoluprácu.
        Ľubica

  • 28. septembra 2011 at 15:46
    Permalink

    Pán Duros mám ešte jednu otazku v indexoch,úmrtia Smolenice som našla rok 1824 Bartholomeus Studencz 23/III 142(172)

    rok 1829 to isté meno 19/VIII Smolenice 170

    a teraz kde to mam hladat na linku archivu nie je taký datum?

    ďakujem Ľubica

    • 28. septembra 2011 at 21:28
      Permalink

      Ale je. Poslal som Vam email. Komunikujme radsej tadial, ako tuna zaplnat stranku komentarmi, ktore nekomentuju clanky.

  • 19. októbra 2011 at 13:41
    Permalink

    Dakujem velmi pekne za velmi vystiznu stranku s kopou uzitocnych informacii. Dlho sa bijem s myslienkou zostavit rodostrom, ale vzdy to skoncilo predovsetkym na obavach, ze pred rokom 1900 su archivy a matriky v latincine a madarcine a ani jeden z tychto jazykov neovladam. Ale vy ste ma presvedcili ze niet sa coho bat. Tak zacinam patranie. Este raz dakujem 🙂

Comments are closed.