Ako zistiť výskyt priezviska

Ak chcete zistiť výskyt vášho priezviska, na Slovensku ste odkázaní na zdroje, akými je už mierne zastaralá databáza Slovenskej akadémie vied, telefónny zoznam či rôzme registre. Podobne môžete postupovať v okolitých krajinách. Je to však piplačka – v každej krajine preklikávať množstvo webov, pričom nie vždy je zvykom, že internetová stránka má rozhranie v jazyku, ktorému rozumiete. Na slovenčinu zabudnite 🙂

Zaujímavým riešením je projekt britskej University College London. Jej pracovníci prelúskali telefónne zoznamy a národné registre voličov za roky 2000-2005.

Ich databáza obsahuje údaje o približne miliarde ľudí, čo predstavuje osem miliónov priezvisk a päť miliónov krstných mien. To všetko v 26 krajinách Európy, Ameriky, Ázie a Oceánie. Žiaľ, Slovensko ani Česko medzi vybranými krajinami nefigurujú. Na základe množstva dát v databáze sa aplikácia pokúsi určiť pôvod vášho priezviska. Napríklad priezvisko Tettinger má v súčasnosti najväčšie zastúpenie v Maďarsku, XX ho však správne zaradí do kategórie západná Európa – nemecky hovoriace prostredie – Nemecko.

[adrotate banner=“7″]

Výsledky prezentujú výskyt daného priezviska v celkovej populácii. Frekvencia je vyjadrená v jednotke FPM (Frequency Per Million) – výskyt priezviska na milión obyvateľov.
Na galérií obrázkov sa môžete pozrieť, ako som dopadol vo svojom pátraní ja. Asi vás neprekvapí, že som sa snažil zistiť výskyt priezviska Tettinger.

A tu je sľúbený link na skvelú genealogickú službu: Worldnames.publicprofiles

11 thoughts on “Ako zistiť výskyt priezviska

  • 19. mája 2011 at 14:19
    Permalink

    Neviem si nájsť svojich predkov a ani rodina mi nepomáha. Rodina žije v Nových Zámkoch volá Gejza Perbecky má syna asi Petra. Nenapísal mi na list žiadnu odpoveď. Hambím sa za to, že je mojou rodinou. On G.Perbecky je synom sestry môjho dedka, a len som sa ho chcela opýtať, kde sa narodil môj dedko? To je všetko. Katarína Puhová rodená Perbeczká/dcéra Jána Perbeczkyho, mal by už 90 rokov.

    Reply
  • 19. mája 2011 at 15:07
    Permalink

    Pani Puhova, treba ist po predkoch – rodne listy rodicov, kde by mali byt uvedeni ich rodicia, zajst na matriky, atd. postupovat dalej. Kazdy mame nejake prekazky, kazdy mame nejaku neochotnu rodinu…
    Apropos: Vas komentar sa absolutne netyka clanku. Bolo by vhodnejsie taketo temy rozdiskutovavat na fore.

    Reply
    • 23. mája 2011 at 9:35
      Permalink

      Zdravím Hugo, ďakujem za zaujímavý tip!
      Neviete, aký je zdroj údajov? Predpokladám, že český štatistický úrad, ten má tieto dáta celkom dobre spracované.

      Reply
  • 23. mája 2011 at 10:34
    Permalink

    Nie vraj, ale urcite;-) Dalsi podobny vyhladavac, ale nie graficky, je tento: http://zpob.chram.net/?page=prijmeni
    Tiez taha z tej istej databazy. Oba vznikli len nedavno a treba len dufat, ze ich niekto nebude popotahovat za autorske ci vlastnicke prava…

    Reply
    • 23. mája 2011 at 11:06
      Permalink

      Pozeram, ze to maju natahane data z tabuliek MV CR, ktore su verejne dostupne, tam by nemal byt problem s autorskymi pravami…

      Reply
  • 24. júla 2011 at 20:18
    Permalink

    Bola by som rada, keby sa nasli moji pribuzny s priezviskom Groncsák, dakujem.

    Reply
  • 2. augusta 2011 at 17:10
    Permalink

    Krásny deň! Ja by som chcela poznať predkov mena Gyetven

    Ak by sa niekto našiel,to by ma poťešilo,,,,

    ďakujem

    Reply
  • 3. augusta 2011 at 13:25
    Permalink

    ad Groncsak a maja:
    Neviem dost dobre, ako si to predstavujete. Ci Vase prispevky boli len tak zavesene, alebo ocakavate, ze niekto z tejto komunity sa Vasimi prianiami bude zaoberat. Pretoze ak je to to druhe, tak Vas musim sklamat – na to sa musite obratit na profesionalnych genealogov, ak nechcete patrat sami tak, ako my ostatni tuna.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *