10 nástrojov na vyhľadávanie ľudí na internete
Vyhľadávanie ľudí je práca pre policajtov, prípadne pre profesionálnych detektívov… a pre genealógov. Kto si niekedy počas pátrania po stratených príbuzných nepripadal ako detektív, nech dvihne ruku. Dnes už našťastie nie sme odkázaní na pátranie v papierových telefónnych zoznamoch. Internet a pokročilé vyhľadávacie služby nám dávajú množstvo užitočných nástrojov, ako pátranie zjednodušiť a ako sa rýchlejšie dopracovať k výsledkom. Prinášame vám prehľad najzaujímavejších služieb zameraných na vyhľadávanie ľudí, ktoré vám umožnia spojiť sa s príbuznými, priateľmi, spolužiakmi zo školy alebo v podstate s kýmkoľvek z vašej minulosti.
1. Pipl (najkomplexnejšia služba zameraná na vyhľadávanie ľudí)
Čo robí: Akási nadstavba nad vyhľadávačom google, dokáže však získané informácie o človeku pekne zatriediť a upratať. Pipl dokáže vyhľadávať ľudí podľa mena, priezviska a oblasti, v ktorej žije. Služba Pipl prehľadáva profily ľudí na sociálnych sieťach, internetové stránky a dokumenty, v ktorých je spomínaná osoba.
2. Wink
Čo robí: Wink sa snaží o podobné vyhľadávanie ako Pipl.
Čo robí: Facebook je bezkonkurenčne najväčšia sociálna sieť a tak vyhľadávanie ľudí v rámci nej je celkom logicky prináša zaujímavé výsledky aj pri genealogickom pátraní. Facebook disponuje funkciou „Friend Browser“, pričom nič vám samozrejme nebráni vyhľadávať príbuzných. Vyhľadávanie je zadarmo, potrebná je len registrácia v tejto sociálnej sieti (ktorá je tiež bezplatná).
4. KGBPeople
Čo robí: Relatívne nová vyhľadávacia služba názvom odkazuje na neslávne známu tajnú službu. Faktom však je, že v prípade kgb (s malými písmenami) ide o americkú spoločnosť, ktorá prostredníctvom služby KGBpeople poskytuje masívny vyhľadávací nástroj. Využíva pritom sociálne siete, vyhľadávače, špecializované vyhšadávanie fotografií a videí, pričom úspšne dopĺňna aj požadované osobné údaje z hľadanej osobe.
Sociálne siete | Vyhľadávače | Fotografie a videá | Osobné dáta |
|
|
|
|
5. Tweepz
Čo robí: Špecializovaný vyhľadávač informácií zo sociálnej siete Twitter.
6. Spokeo
Čo robí: Spokeo pomáha lokalizovať hľadané osoby prostredníctvom pokročilého vyhľadávania v telefónnych zoznamoch a viac ako 70-tich online službách. Nevýhodou je, že získané informácie vám neposkytne zadarmo.
7. Lullar
Čo robí: Lullar je zaujímavá služba, ktorá vám pomôže zistiť, kto je vlastníkom určitej mailovej adresy. Vyhľadáva v takmer dvadsiatke sociálnych sietí. Lullar zrejme nie je veľmi využiteľná v genealógii, ale je to zaujímavý nástroj, ako sa reverzne dopracovať k odpovedi na otázku „Komu patrí tento email?“
Čo robí: Ak viete, že hľadaná osoba používa určitý nick (prezývka), možno stojí za pokus vyskúšať službu Username Check – preverí, či daný nick nie je použitý v niektorej z dvadsiatky sociálnych sietí.
10. Yasni
Čo robí: Profesne zameraný vyhľadávač ľudí. Jednoduchý a celkom efektívny. Ako jediný z vyhľadávačov ku mne správne priradil pracovný email.
V pripravovanom pokračovaní článku sa pozrieme na „lokálne“ nástroje zo Slovenska a Čiech.
Na lúkach 3
Dobrý deň,
už len taký detail ste mohli spomenúť: všetky tieto vyhľadávače sú platené.