Ako sa brániť pred genealogickými podvodníkmi?
Genealógia je čas pohlcujúca záľuba, ktorá s každou novou matrikou, ďalšou rozlúsknutou záhadou, prináša zadosťučinenie. Radosť z nájdenia nových predkov sa niekedy nedá opísať slovami a iba iní genealógovia vedia, čo pri tom pociťujeme. Pre obyčajného smrteľníka to nie je nič nezvyčajné, iba niekoľko nových dátumov a mien – proste nuda.
Nie vždy je to v genealógii jednoduché, najčastejšie je ňou veľký kopec problémov. Pátranie po rodinnej histórii nás učí trpezlivosti. Internet je skladišťom informácií, v ktorom sa nachádzajú „genealogické poklady“, ako napr. skeny matrík, indexy, mapy, staré noviny, či čokoľvek iné, čo pohladí dušu genealóga. Veľkými pomocníkmi pre milovníkov rodinnej histórie sú genealogické fóra. Na týchto fórach užívatelia často prosia o pomoc pri ďalšom vyhľadávaní – pýtajú sa kde a ako hľadať. Najčastejšie dostávajú odpovede vo forme „udice“, ale občas im niekto podá aj celú „rybu“ na tanieri a neučí ich „loviť“. Ukazuje sa však, že pre niektorých, sa „ryba “ môže stať veľmi drahou záležitosťou….
Genealógia nie je iba hobby, ale tiež nie najhorší biznis. Preto aj v Poľsku existuje viac firiem, ktoré sa špecializujú na hľadanie predkov na zákazku. Niektoré sú naozaj hodné odporúčaní – precízne a kvalitne vykonávajú zadanú prácu. Nájdu sa však aj také, ktoré pozerajú len na to, ako a kde „ošklbať“ potenciálneho klienta. Na nepoctivých „hľadačov“ natrafia prevažne začiatočníci, ktorí iba teraz začali poznávať históriu svojej rodiny.
Ako sa však vyhnúť genealogickým podvodníkom?
Predtým ako komukoľvek dáme „zákazku“ na vyhľadávanie predkov, preverme túto osobu alebo firmu na internete. Prečítajme si, aké sú na neho ohlasy a či je známa medzi genealógmi. Môžeme sa tiež opýtať na niektorom z genealogických fór, či už niekto využil služby tejto firmy, poprosiť o odpoveď formou súkromnej správy. Samozrejme, kvôli jednej negatívnej odozve, nemusíme konkrétneho genealóga hneď zatratiť. Vždy sa nájdu ľudia, ktorým nikdy nikto nevyhovie a uchýlia sa k rôznym podrazom a očierňovaniu. Negatívnu referenciu tiež môže poskytnúť konkurent daného genealóga. Preto je vždy dobré zamyslieť sa kto a prečo nám to píše – či je to osoba známa na danom fóre alebo je to niekto, kto si iba teraz založil konto, aby nám napísal.
Okrem preverenia referencií o genealogickej firme prostredníctvom genealogických fór je dobré navštíviť stránku genealogickej firmy, prezrieť si tam jej zverejnené referencie. Stane sa, že narazíte na firmu, ktorá vám „garantuje“, že vám nájde a doloží šľachtických predkov. V tom prípade je dobré mať sa na pozore. Chcete predsa, aby váš rodokmeň obsahoval pravdivé informácie a nie znôšku na prvý pohľad atraktívnych výmyslov.
Ďalším krokom je napísanie mailu, v ktorom opíšeme svoj problém. Z odpovedí sa môžeme veľa dozvedieť. Ak je zrozumiteľná a nie sú tam len prázdne slová, môžeme sa prestať obávať, že nás oklamú. Je však možné, že skúsení genealogickí podvodníci nám tiež napíšu profesionálne pôsobiacu odpoveď. Preto najlepšie je opýtať sa na konkrétne detaily. Chcel by som nájsť jednu líniu, povedzme pradedka Kowalského, tak sa opýtajme na detaily, kde je možné takéto dokumenty hľadať, čo nám genealóg radí a dohodnime sa na cene vyhľadávania. Pýtajme sa, čo všetko zahŕňajú náklady na vyhľadávanie, za čo a koľko platíme – cesty do archívov, ceny mikrofilmov, matrík, atď. Čím viac detailov budeme poznať, tým viac si budeme istí, že genealóg je vierohodná osoba.
Už niekoľko mesiacov na internete „šalie“ istý pán, ktorý sám kontaktuje osoby, prosiace na genealogických fórach o pomoc pri nájdení predkov. Takýto neočakávaný kontakt by v nás mal prinajmenšom vzbudiť pochybnosti. Zo získaných informácií od genealógov viem, že tento „hľadač“ nikdy nič nevyhľadal a dohodnuté úlohy nevykonal. A ak to už urobil, tak poslal bezcenné údaje. Vopred však bral peniaze a oklamal tak nových, neskúsených bádateľov po rodinnej histórii.
Týmto spôsobom sme sa dostali k ďalšiemu problému. Ako platiť za vyhľadávanie? Myslím, že je najlepšie spísať zmluvu a nič nedohadovať „ústne“. Ak totiž nemáme zmluvu, nie sme schopní preukázať mu podvod. Pokiaľ ide o platbu, je to určite najpohodlnejšie formou záloh alebo čiastkových platieb za jednotlivé etapy výskumu – a to pre obe strany. Vždy, v niektorej etape výskumu, môžeme tento výskum ukončiť a neprísť tak o peniaze, ako keby sme ich pred tým vyplatili v plnej výške na začiatku zmluvy o vyhľadaní predkov.
Oplatí sa tiež vyžiadať si súhrnnú správu z celého vyhľadávania – kde boli vyhľadané matriky, čo sa v nich našlo, aké sú závery, kde je možné hľadať ďalšie informácie. Každá slušná firma dohodne s klientom konkrétne podmienky a spôsob platby.
Vždy je nutné zachovať pokoj, rozvahu a „chladnú hlavu“ pri výbere plateného genealóga. Dobrý fachman nám môže veľa pomôcť a dať presné tipy na ďalšie vyhľadávanie. Vždy je však riziko, že natrafíme na podvodníka.
Zdroj: Alan Jakman: Jak się bronić przed genealogicznymi oszustami?, MORE MAIORUM, pierwszy polski periodyk genealogiczny online, 31.1.2015
Preklad: andrej58