Američania predstavili prvý iHrob
Pátranie po miestach večného odpočinku našich predkov možno bude v už čoskoro jednoduchšie. Nebojte sa, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, článok nebude o nejakom bizardnom sledovaní nebožíkov, ale o možnostiach využitia moderných technológií v genealogickom pátraní.
V Spojených štátoch totiž nedávno predstavili prvý model iHrobu, ktorý využíva navigačnú technológiu GPS. Z automobilov vieme, že GPS nás väčšinou dokáže naviesť na správnu cestu k cieľu. V iHrobe nás teda bude systém navigovať priamo k hrobu nášho predka. Američania túto technológiu nasadili na prírodnom cintoríne v Lafayette (rozloha asi 60 000 metrov štvorcových), kde je predsa len veľká šanca zablúdiť pri pátraní po konkrétnom hrobe (aj keď väčšina z genealógov už má za sebou množstvo blúdení aj po našich relatívne dobre organizovaných cintorínoch).
Vysielač GPS signálu vo veľkosti hokejového puku sa vloží do rakvy, prípadne sa uloží pod náhrobný kameň. Autori projektu tvrdia, že batéria uktrytá vo vysielači vydrží niekoľko desiatok rokov.
Čo si využití podobnej technológie myslíte? Je to možno praktický nástroj, ktorý by ste radi využili alebo vám podobné uplatnenie moderných technológií už príde mierne pritiahnuté za vlasy?
Najkrajšie ale časovo najnáročnejšie bolo navštíviť cintorín, poprechádzať sa po ňom, zažiť tú atmosféru. Každý cintorín ju mal svoju vlastnú. Až potom som začal pracovať. Neskôr som aj pasportizoval cintorín v Rastislaviciach. Uvedený je na web cemetery.sk. Je to jednoduchá tabuľka. Neskôr prišli virtuálne cintoríny, čo naozaj umožňuje pracovať z domu od počítača. Toto, čo Marek T. uvádza je ďalšia vyššia úroveň, hlavne pre profesionálov. Kvitujem tú možnosť, ale napriek tomu všetkému, pokiaľ mi to bude len možné, navštívim cintorín osobne a prejdem si ho v kľude. Mojou prácou si nezarábam, mám rád geneaĺógiu a je pre mňa potešením prísť na tie, ktoré miesta osbne. Som predsa dôchodca a ide mi aj o zážitok.
Krásne ste to napísali!
Dobrý deň.
Pozerala som si ten ev.cintorín v Rastislaviciach. Je to pekné, ale možno by bolo zaujímavé dopísať tam aj miesto narodenia, keďže všetci sa prisťahovali. Ak máte záujem to doplniť, v cirkevnej kronike je napísané, ktorá rodina odkiaľ prišla. Kroniku mám ofotenú na CD, keby Ste mali záujem.
Pozdravujem.
Dobrý deň,ja by som veľmi rada prijala tie cintoríny,lebo to je výborná vec,od počítača z domu zapáliť príbuznému kdesi v cudzom svete sviečku. My máme pochovaného dedka v Buinos Aires. Ďakujem za také možnosti,hoci je to len v začiatkoch,ale teším sa. Prajem príjemný deň.