História používania priezviska

Časová os rodokmeňa.
Časová os rodokmeňa.

Základy budúcich priezvisk začali vznikať približne v trinástom storočí. Spolu s ratúcim počtom obyvateľov bolo potrebné vzhľadom na relatívne malé množstvo cirkevných mien obyvateľov rozlišovať. V západnej Európe začali prímenia/priezviská vznikať v 10. storočí vo Francúzsku, najmä v Normandii, potom v Anglicku a Škótsku, od 13. storočia v Nemecku (ale až do 15. storočia neboli dedičné), podobne v Česku. Na Slovensku pôvodne (keď bolo menej obyvateľov) osobné meno pozostávalo z jedného slova, dvojmenná sústava existuje od 15. storočia (meno – prímeno).

Priezviská vznikali postupne, najprv u šľachticov v podobe prídomku. Vznikali tak rozmanité „prímená“, ktoré však neboli dedičné. Pôvodne priezviská vznikali podľa otca (patronymikum) alebo matky (matronymikum).

[adrotate banner=“7″]

Prvé priezviská boli často naviazané na miesto pôvodu ich nositeľa (Prešovský), zamestnanie (Tesár, Oráč), meno niektorého z rodičov (Matej, Matejov…). Výnimkou nebola ani väzba na telesné a duševné vlastnosti (Malý, Chudý, Tichý…). Tieto prímená sa postupne menili na priezviská, ktoré boli dedičné. Tento proces bol prehĺbený zavedením matrík. Ich vedenie nariadil už v roku 1563 Tridentský koncil. Vedenie matrík však bylo spočiatku veľmi nepresne alebo sa nerobilo vôbec.

Povinné používanie priezviska v Česku zaviedla cisárovná Mária Terézia. Na Slovnensku sa používanie priezviska stalo povinným od konca 18. storočia (vláda Jozefa II.).

14 thoughts on “História používania priezviska

  • 13. januára 2011 at 0:10
    Permalink

    Prosim neviem najst povod a vznik priezviska Padáč pomoze niekto?

    Reply
  • 13. januára 2011 at 9:31
    Permalink

    Ja tipujem dva varianty:
    1) Prezyvkovy charakter – osoba s charakterovou, ci fyzickou vlastnostou, na zaklade ktorej vznikol takyto privlastok – Padáč – mozno to bol krivajuci clovek, ktory napadal na jednu nohu, alebo nieco podobne.
    2) Charakter podla povolania – tesar lavic. V madarcine sa totiz take priezvisko pise „Padács“ a da sa tak interpretovat;o tesar (ács), lavica (pad).
    A vyberte si….;-)

    Reply
  • 15. januára 2011 at 23:09
    Permalink

    Dakujem aspon za zachytny bod.Mozno to bol tesar lavic pretoze v nasej rodine nebol nejaky krivajuci boli to velky a silny chlapi aj tak dakujem

    Reply
  • 16. januára 2011 at 5:52
    Permalink

    Nemozete vediet, ci niektory z Vasich davnych predkov cojaviem v 15.-16. storoci nedisponoval niecim takym… Predsa krivanie nie je geneticke;-)

    Reply
  • 16. januára 2011 at 9:26
    Permalink

    Zo štatistickeho hladiska je priezvisko Padáč na Slovensku velmi zriedkave, tak na jednu rodinu. V madarskom telefonnom zozname nie je ani jeden. Ja by som sa priklanal k variantu c. 1, p. Durosa
    a este to zosilnil. Povodne priezvisko mohlo byt XXX-Padáč.
    Neskor „prídomok“ Padáč úplne prevzal funkciu pôvodneho priezviska.
    Stretol som sa s dvomi takými pripadmi v sirsej rodine.
    Iba genealogické pátranie to moze objasnit.
    Ale kludne by som sa obratil s otazkou na prof. Milana Majtána z Jazykovedného ústavu SAV. Je to jeho vedný odbor.

    Reply
  • 17. januára 2011 at 21:32
    Permalink

    Dakujem pani ….. s pozdravom Robert

    Reply
  • 2. februára 2011 at 11:58
    Permalink

    Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť kde by som mohla nájsť význam a pôvod priezvisk Novanský, Rajnák a Jurišič? Vopred ďakujem

    Reply
  • 2. februára 2011 at 12:53
    Permalink

    Povod sa da vysledovat jedine badanim v archivoch, zacat treba matrikami (inak vela napovedia aj predosle komentare).
    Uz teraz vsak mozno povedat, ze Jurisic bude zrejme nejakeho balkanskeho povodu (Chorvatov sa v minulosti na SK usadilo neurekom ). A priezvisko vzniklo pravdepodobne z krstneho mena…
    Novansky – nejaky pan Novansky napisal Dejiny farnosti Hrnciarovce nad Parnou, pricom v uvedenej obci sa toto priezvisko vyskytuje aj v supise danovnikov z r. 1715 (dalsi vyskyt uz len v Budine) – mozno autor bude vediet viac…
    Rajnak – priezvisko mohlo vzniknut viacerymi sposobmi (vid slova „rajnica“, ale aj nemecke slovo „reinen“ – cistit)…

    Reply
  • 21. apríla 2011 at 21:16
    Permalink

    Dobý deň,chcel by som zistiť ako sa na Slovensko dostalo priezvisko TRN a niečo o jeho pôvode. Vedeli by ste my poradiť? Ďakujem.

    Reply
  • 21. apríla 2011 at 23:24
    Permalink

    Hana Február 2011
    Milá Haničko. Moje prabába se jmenovala Marie Novanská vdávala se v r. 1866 a pravděpodobně byla ze Zelenče. Hrnčiarovce jsou blízko a farnost Hrnčiarovce obstarávala matriku Zelenče. Pokud máte informace o Novanských,byla bych moc ráda. můj email Odepsano@seznam.cz Byla bych ráda. Děkuji

    Reply
  • 22. apríla 2011 at 6:54
    Permalink

    Dobry den pan Trn. Ako sa dostalo Vase priezvisko na Slovensko sa dozviete najpravdepodobnejsie studiom matrik, aj ked nie je vylucene, ze vzniklo na nasom uzemi. Priezvisko je prezyvkoveho charakteru (vyjadrujuce nejaku vlastnost jeho nositela).

    Reply
  • 14. augusta 2011 at 17:02
    Permalink

    Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, kde by som mohla hľadať alebo sa dozvedieť viac o priezvisku: Veleba/ová a Weleba/ová ? nikde na webe to neviem nájsť, alebo zle hľadám ??? Pomôžu mi aj rôzne zaujímavé a užitočné stránky. Ďakujem za každú odpoveď.

    Reply
  • 10. februára 2024 at 12:05
    Permalink

    Dobrý deň moje priezvisko za slobodná je Hrnčiarová,vedeľ by niekto jeho pôvod? Alebo Priezvisko za vydatá Kuchaříková, tiež pôvod alebo niečo zaujímavé.Ďakujem.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *