- Súpisy, urbáre a sčítania obyvateľstva ako genealogické zdroje
- Urbáre na Slovensku
- Tereziánsky urbár
- Kde hľadať súpisy z čias Uhorska
- Súpis daňovníkov v roku 1715
- Cenzus 1828: Mestá a obce v Uhorsku
- Súpis v roku 1828
- Súpis v roku 1869
- Ďalšie druhy súpisov
- FamilySearch zverejnil súpis z r. 1869
- Československé sčítania
- Keď už nepomáhajú matriky ani súpisy
- Berná rula a kataster
- Historické mapy Slovenska 1860 – skúsenosť s návštevou Geodetického a kartografického ústavu
- Ako čítať regnikolárny súpis – konkrétne príklady
- Ako čítať regnikolárny súpis
17 thoughts on “Súpisy, urbáre, sčítania”
Comments are closed.
som na vazkach na ktorom fore sa opytat, tak to skusim tu: vcera som bola v archive a do ruk sa mi dostal zosit (kniha),ktory mali v archive pod nazvom perecka kniha… na internete som sa stretla s terminom perecky urad, ale presne vymedzenie pojmu sa mi nepodarilo najst. v knihe su zaznamy o kupe a predaji casti vinohradov na uzemi obce medzi obyvatelmi navzajom… knha je vedena od roku 1748 do roku 1852. je velmi poskodena – bola niecim premocena a je zcasti aj plesniva… no docitala som sa v nej o transakciach mojich predkov…vie niekto, co to presne je?
knihu (zosit) mali v archive pod nazvom obce… clovek ani nevie ake poklady sa mu podari najst…(pre mna je to ako hrudka zlata)
pekny vecer
Len tak narychlo, lebo sa ponahlam. Na nete som nasiel aj perecke knihy. Je to asi to, co hovorite. Pozrite napr. na tuto stranku http://www.dolneoresany.sk/index.php?page=100 a vyhladajte na stranke vyraz „perecka kniha“ (bez dlzna). V stati o Dolnych Oresanoch v 18. storoci je o nej podrobnejsie napisane.
vdaka….
To wera: Perecká kniha sú záznamy vinárskeho cechu. Pekne je to vysvetlené na stránke http://www.nkvc.eu/index.php?option=com_content&view=section&layout=blog&id=1&Itemid=18&limitstart=33
píše sa tam Pereckej knihe z Prievidze
Perecká kniha HIC-LIBER . Ktorá ako jedna z troch v Hornom Uhorsku, sa nachádza v Prievidzi a ďalšie v Prešove a Modrom Kameni. Perecká kniha predstavuje dokonalú podrobne zdokumentovanú organizáciu, a udalosti v danej dobe ako napr. prevod nehnuteľností, hospodársky a kultúrny život v regióne, Charakteristickú pečať, vlajku, kalendár výčapu a sviatkov vína od roku 1681 až 1781.
Jozef, len ako je vidno, tak pisatel na strankach NKVC asi nemal uplne info, ak aj Dolne Oresany maju zmienku o tejto knihe, ba je z nej tiez citovane. Mozno ale nie je dochovana kompletna, na rozdiel od tych troch…to neviem. Je len skoda, ze taketo nieco nepozname z vacsiny obci.
to duros: Práve nad tým som sa čudoval, že píše len o troch zachovaných. A ozaj wera ju našla v ktorom meste?
Tých zachovaných kníh asi bude viac, v roku 1961 napr. vyšla v SAV štúdia „Najstaršia perecká kniha mesta Trnavy“.
Každopádne Jozef má pravdu: perecká kniha zachytáva údaje o majiteľoch a rozlohe viníc, záznamy o zmene ich majiteľov.
peknu nedelu zelam
bola som v archive v trencine a pod obcou zamarovce mali zosit? knihu? hodne ponicenu – pooblievanu a scasti plesnivu. dvojharok, v ktorom bola ulozena nadpisala asi pani riaditelka archivu ako perecku knihu 1748 – 1852. ten nadpis urcite nie je nahodny, nakolko v kazdom zapise je jeden z podpisanych oznacovany ako perec. okopirovat sa to neda, len prefotit, samozrejme, ze bez blesku, neviem, som na vazkach, lebo ma presviedcaju, ze bez nasvietenia to bude nanic…
Ale ako vidno naprikladoch Oresian a domnievam sa, ze aj Zamaroviec, nemuseli to byt vzdy iba vinice.
Dostal som oznam, že je k dispozícii Súpis z r. 1643 v obrazoch s odkazom na vaše stránky, ale tam to nikde nie je. Kde je problém.
to Ladislav Mala: k dispozicii nie je supis, ale clanok o tomto supise na adrese: http://www.geni.sk/supis-z-roku-164/
pan duros, zaujima ma rod miškovcov ,ktoremu patrili aj gregorovce v roku 1278.kde najdem tento rod. clanky,rodokmene.dakujem.
Pan Mesko, uz ste hladali na tej stranke, ktoru som Vam pred casom odporucal v komentari http://www.geni.sk/ake-bude-dalsie-smerovanie-stranky-rodokmen/comment-page-1/#comment-302 ?
Ja Vam ine vazne neviem poradit. A najlepsie je zajst do prislusneho Statneho archivu a tam sa informovat na dostupne archivalie tykajuce sa uvedeneho rodu, resp. obce samotnej, kedze, ako tvrdite, im patrila – mali by tam byt nejake zmienky.
zdravím,
ukážka môjho rodostromu
http://rodostrom.mci.sk/
No, ja myslim, ze uz stacilo a netreba to davat do komentarov ku kazdemu clanku. Aj tak tam zaujemcovia, s odpustenim, prd vidia, kedze je vsetko zaheslovane. Takze sa vlastne ani nemate cim chvalit.
>to duros> podla mna ucel celeho mirovho vkladania „ukazok môjho rodostromu“ nie je zoznamit kohokolvek s nejakym vysledkom jeho badania v toto smere, ale ukazat, ze existuje firma MCI – tvorba webovych stranok – pana Bc. Miroslava Č….( podla mna sa chvali tymto) … Co ak niekto prejavi zaujem?… Aj tak sa mi to z jeho strany nezda fer a mohol by s tym uz skoncit…
srdecny po-dovolenkovy pozdrav vsetkym nadsencom…zdravim